Ako je na tom móda 60-tych rokov?

Ako je na tom móda 60-tych rokov?

23. februára 2011, 60. leta, Jacqueline Kennedy, hippie štýl, kostýmy, zvonové nohavice, kapor nohavice, zafarbené imitácie kožušín, minisukne, Mary Quant

Sponzorovanej odkazy:

60. roky dvadsiateho storočia nám, čo sa týka módy, priniesli rôzne trendy a štýly. Aké to teda boli? Nie je novinkou, že veľa súčasných módnych štýlov sa inšpiruje módnymi rokmi minulého storočia. Často tak súčasní návrhári vychádzajú i z rokov 60.tych. Čo nám teda **60. roky 20. storočia priniesli? 60.roky sú rokmi, ktoré „rozbili“ mnoho módnych konvencií a tradícií a zároveň odrážajú veľa rôznych hnutí. Boli to napríklad Beatles, ktorí mali obrovský vplyv na módu v týchto rokoch. Mladí muži tak často volili nielen im podobné strihy modelov oblečenia, ale aj strih vlasov. Mary Quan vynašla minisukňu, Jackie Kennedy vytvorila „francúzsku manikúru“ s umelými riasami a čiapočkou okrúhleho tvaru, ktorá sa stala populárnou hlavne v 60. rokoch.

Kým sa módni dizajnéri sústredili na farby a tóny, menší dôraz kládli na módne doplnky. Ľudia sa obliekali do modelov oblečenia s psychodelickými potlačami. Oblečenie bolo charakteristické pre svoje výrazné farby a nerovnomerné vzory.


Rané 60. roky

Móda skorých 60. rokov odrážala eleganciu prvej dámy, „Jacquelline Kennedy“. Ženy sa obliekali do kostýmov pastelových farieb (zložených z krátko a rovno strihaného saka s výrazne veľkými gombíkmi), jednoduchých geometrických šiat, známych ako košeľové šaty. Večerné róby charakterizovali široké sukne, ktoré mali po väčšinou hlboké dekolty a útly pas. Medzi ležérnymi modelmi pre dievčatá a ženy sa objavili známe kapri nohavice. Veľmi módne boli ihlové podpätky.


60. roky v plnom prúde

Prostriedok 60. rokov priniesol móde a ženám minisukňu (Mary Quant; rok 1964). Minisukňa bola potom vraj nosená takmer každou mladou, štýlovou ženou v západnom svete.


Minišaty boli charakteristické „áčkovým“ tvarom sukne. Populárne boli šaty bez rukávov. V roku 1964 predstavil francúzsky módny dizajnér Andre Courréges „vesmírny look“ v čele s nohavicovým kostýmom a bielou obuvou. Osobité boli potom napríklad ich fluorescenčné farby. Namiesto kapri nohavíc, ktoré vládli módnemu štýlu v skorých šesťdesiatych rokoch, to tentoraz boli nohavice zvonové. Tie sa od kolien nadol postupne rozširujú. Väčšinou boli nosené v kombinácii s šifónovými blúzkami, rolákovitými svetríkmi a topmi. Medzi modely určené na denné nosenie to boli krátke plastické pláštenky, farebné kabátiky a sfarbené imitácie kožušín. Modely oblekov (tiež v rôznych farbách) boli prvýkrát populárne v úzkych strihoch. Obvod v páse u ženského oblečenia začínal byť neoznačiteľný a dĺžka odevov sa skracovala. Čo sa týka modelov topánok, nosili sa sandále a lodičky s nízkymi podpätkami. Topánky a čižmy boli často vyrobené z lakovanej kože a vinylu.


Neskoré 60. roky

Obdobie konca 60. rokov dalo Amerike tiež vznik hnutia Hippies, čiže deti kvetov. 60. roky tak boli osobité aj svojim unisexovým hippie lookom. A aj to malo samozrejme obrovský vplyv na módu. Nosili sa voľné modely oblečenia, zvonové nohavice, ošúchané džínsy, batikované látky, kvetinové vzory, farebné látky, korálky, a v neposlednom rade aj dlhé vlasy. Módni dizajnéri sa začali snažiť vytvárať odevy, ktoré boli pre mladú generáciu dospelých ľudí prijateľnejšie a pohodlnejšie. Ako ženy, tak muži nosili nohavice strihané do zvonu, batikované tričká a obľúbené boli tiež pásky okolo čela. Populárnou obuvou boli sandále (opäť ako medzi ženami, tak medzi mužmi). Často sa však chodilo na boso a ženy nenosili podprsenky. Neskoré šesťdesiate roky tvorili vestičky so strapcami, splývavé kaftany, šatky, náramky a prívesky. Na konci 60. rokov do módy prenikli animálne printy (zvieracie potlače).


Šesťdesiate roky sú dnes častou inšpiráciou mnohých svetovo preslávených módnych návrhárov. A aby nie. Ako môžeme sami vidieť, priniesla veľmi výrazných a zároveň mnoho odlišných trendov. Na jednej strane elegantné šaty a kostýmy v štýle Jacqueline Kennedy, na druhej strane divoké a nespútané modely hippie štýlu.

„Zdroj“: wikipedia.org, iStockphoto / Thinkstock

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Lenka K.. Článok nájdete v kategórii ostatné.