Deň matiek je za dverami!

Deň matiek je za dverami!

12. mája 2018, deň matiek, darček, pozornosť, spomienka

Sponzorovanej odkazy:

Vedeli ste, že mamy boli predtým uctievané ako bohyne? Nezabudnite s nimi tento rok osláviť Deň matiek, stále sú naším najväčším pokladom!

Druhá májová nedeľa je už tradične dňom, v ktorom vzdávame poctu našim milým mamičkám. Kde sa ale tento sviatok vzal a ako ho slávili naši predkovia?

Bolo-nebolo, dávno tomu

Už starí Gréci skladali poklonu svojim matkám, uctievali maloázijskú bohyňu Kybele, ktorá bola známa ako „veľká matka bohov“. Túto tradíciu prevzali tiež Rimania počas marcovej série náboženských osláv zvanej Hilaria. Počas tohto obdobia dochádzalo napríklad k pôstom, procesiám a posvätným očistám vo vode.

Od USA až k nám

V modernej dobe bol prvý Deň matiek prvýkrát oslavovaný v roku 1908 v USA, konkrétne v metodistickom kostole sv. Ondreja v Graftone v Západnej Virgínii. Istá Anna Jarvisová nechala slúžiť omšu za svoju zosnulú matku, ktorá bola mierovou aktivistkou a starala sa o zranených vojakov v americkej občianskej vojne.

Americký kongres v roku 1908 zamietol návrh na ustanovenie Dňa matiek s uštipačnou poznámkou, že by musel zaviesť tiež sviatok svokrier. Avšak už o niekoľko rokov neskôr sa sviatku dostalo väčšieho rešpektu a začal sa šíriť do celého sveta.

Spoločný deň, alebo maličkosť, ktorá poteší v Československu sa začal Deň matiek oficiálne sláviť v roku 1923 a jeho propagátorkou bola dcéra nášho prvého prezidenta Alica Garrigue Masaryková. Je skvelou príležitosťou, ako dať svojej mamičke najavo, že je pre vás dôležitá. Potešte ju spoločne stráveným dňom, keď vás nikto nebude rušiť a budete sa mať len pre seba.

Alebo ak často nenosíte pozornosti manželke a matke vašich potomkov, môžete to aspoň trošku napraviť darčekom ku Dňu matiek. Na ten sa zabudnúť nedá. Určite sa o ňom bude všade písať a hovoriť, a aj výklady obchodov vám ho budú pripomínať.

Deň matiek je medzinárodný sviatok, ktorý vzdáva poctu matkám a materstvu. Tradične sa pri jeho príležitosti dávali ručne vyrobené darčeky a skladali básničky, ale už nie sme deti a asi ani nemáme čas. Napríklad na BigBrands.cz nájdete mnoho vhodných darčekov – radosť urobia efektné šperky Orchira a Diamond Style. Vhodná je aj kvalitná kabelka, napríklad Guess, Calvin Klein či Desigual. Alebo drobnosť do bytu, napríklad aromatické sviečky.

BigBrands

On-line shop BigBrands.cz sa špecializuje na flashsalové kampane zamerané na módu, kozmetiku a bytový dizajn. Nájdete tu veľké a obľúbené módne značky, ale aj menej známe alebo u nás neznáme brandy a unikátne kolekcie, ktoré sa v Českej republike inak nepredávajú. Každý deň sa predstaví 7–10 nových značiek v časovo obmedzených kampaniach. Štýlové kúsky oblečenia, kvalitné kožené kabelky a topánky, luxusné šperky ale aj doplnky do bytu navyše získate so zľavou až 80%.

Zdroj foto: BigBrands.cz

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Pavla Jelínková. Článok nájdete v kategórii doplnky, kabelky a tašky, ostatné a šperky a hodinky.