Kúzlo balkánskej kuchyne - jednoduchosť a harmónia chutí

Kúzlo balkánskej kuchyne - jednoduchosť a harmónia chutí

5. januára 2013, recepty z rýb, balkánske recepty, Chorvátsko, reštaurácia Singidunum, morské ryby

Sponzorovanej odkazy:

Balkánska kuchyňa je preslávená dôrazom na domáce suroviny a jednoduchosťou spracovania. Iste každý z nás, kto zavítal do krajín Balkánu, ochutnal niektorú zo špecialít. Medzi najväčšie delikatesy patria pre mnohých plody mora a dobre spracované ryby. Jedinečná možnosť ochutnať čerstvé morské ryby nenechá takmer nikoho iba u pokušenia.

Dnes sa vám pokúsim priblížiť čaro balkánskej kuchyne zo svojich osobných skúseností, pretože som mala možnosť nahliadnuť do receptov priamo u samotných starousadlíkov i skúsených kuchárov. Budeme sa pohybovať konkrétne na kulinárskych vlnách Južnej Dalmácie.

Možno ste sa už v rámci svojej dovolenky stretli s pohostinnosťou týchto milých gurmánov. Ako hosť obdržíte na privítanie pohár domáceho červeného vína alebo rovno poriadneho panáka rakije. Väčšina domácností vám dopraje okúsiť priamo vlastnú výrobu, pretože málokto tieto výrobky kupuje. Niekedy sa vám podarí ochutnať aj samotné hrozno, z ktorého je naďalej vyrábaný tento lahodný nápoj kráľov.

Na stole nikdy nechýba pršut (dobre vyúdený s nezameniteľnou chuťou), plátky domáceho syra a olivy. Občas sa priložia aj nakladané papričky a cibule.

Na jedálnych lístkoch v reštauráciách objavíme nám dobre známe čevabčiči so zemiakmi. Medzi delikatesy patrí rizoto z mušlí a grilovaná ryba. Väčšina rýb je upravovaná na rovnaký spôsob – naložia sa do olivového oleja a vnútro ryby sa vyplní soľou a cesnakom. Do marinády sa ďalej priloží prírodné korenie na báze nášho rozmarínu. S takýmto receptom som sa stretla najčastejšie.

Ak sa vám za balkánsku kuchyňou nechce cestovať za hranice štátu, odporúčam vyskúšať reštauráciu Singidunum v Prahe. Majiteľom je rodený Chorvát, a tak presne vie, ako má taká kuchyňa vyzerať. V reštaurácii sa pravidelne organizujú špeciálne večery, medzi ktorými nechýbajú večery so živou hudbou. Jedlo je naozaj prvotriedne a obsluha veľmi milá. Ostatne vyskúšajte sami.

Zdroj: www.singidunum.cz , Thinkstock

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Martina B.. Článok nájdete v kategórii ostatné.