Body art a tattoo - ako ešte túžime ozdobiť naše telá?

Body art a tattoo - ako ešte túžime ozdobiť naše telá?

5. decembra 2012, body art, bodyart, tattoo, originálne tetovanie

Sponzorovanej odkazy:

Móda a štýl by mali odrážať čiastočne aj náš životný postoj a názory. Životný štýl nám okrem správania, oblečenia, účesu či makeupu pomáha dotvárať body art. Sám názov naznačuje, že sa jedná o umenie na tele. Tento význam je úplne presný – maľovanie na telo, piercing, tetovanie a ďalšie. Postupne sa vyčlenili samostatné tvorivé činnosti, ako telo ozdobiť.

Kde body art vznikol? Body art sa radí pod konceptuálne umenie, ktoré vzniklo v 60. rokoch. Odmieta všetky metódy výtvarného umenia a sústreďuje sa na myšlienku, nápad a následne na výsledok. Pre rozsiahlejšie maľby na tele sa používa výraz body painting (maľovanie na telo), špeciálne pre maľbu tváre sa užíva výrazu body face a špeciálna technika maľby na telo pomocou tetovacej ihly a atramentu dostala názov tattoo (tetovanie).

Jeden čas vládli tattoo salónom ruže a čínske znaky. Tie doby sú už dávno preč a na prvé miesto sa dostáva originalita a jedinečnosť. Dokonca stúpa počet tvorcov, ktorí stále navrhujú nové tetovanie, aby žiadne nebolo rovnaké. Nie je tak problém, zohnať tetovanie presne podľa našich predstáv. Jedným z nich je Lukáš Solik z tetovacieho ateliéru TRIBO v Prahe, ktorému som položila niekoľko otázok.

Ako sa zmenili trendy tetovania za dobu, čo tetuješ?

Trendy sa moc nezmenili, majoritná skupina klientely sa stále fixuje na gýč a prežitok ornamentalistiky zo začiatku 90-tych rokov. V posledných pár rokoch sa však utvorila silná skupina ľudí, ktorí sa snažia ísť hlbšie, majú odvahu experimentovať a výsledok sa niekedy silne vzdiali trendu. Treba povedať, že aj táto progresívna vetva si bohužiaľ často sama v seba vytvorila trend a klienti nás nútia recyklovať, čo je na škodu.

Čo pre teba tetovanie znamená?

Tetovanie pre mňa nemá žiadny hlbší význam. Od mala som kreslil a tetovanie ku mne prišlo ako možnosť kresby, ktorá je aspoň čiastočne využitá v reálnom živote. Dá sa teda povedať, že tetovanie je pre mňa kompromis. Taký ten príjemný typ kompromisu.

Po čom je najväčší dopyt?

V Tribe pracuje viacero tatérov pričom sa každý sústreďuje na inú, štýlovo vyhranenú vetvu klientov, teda sa pod moje ruky dostáva len určitý výber klientov, no za seba možem povedat, ze sú to hlavne kreslené veci, veľa fauny.

Ak túžite po originálnom tetovaní, rozhodne sa svojho sna nevzdávajte. Už sú preč časy, kedy sa monotónne naše ramená odrážali drobnou ružou. Buďte jedineční a nechajte si vyrobiť návrh tetovania len a len pre vás.

foto: archív Lukáš Solik, Thinkstock

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Martina B.. Článok nájdete v kategórii ostatné.