Rozhovor s návrhárom Leem Macenauerom - výhercom 3.miesta New Fashion Contest

Rozhovor s návrhárom Leem Macenauerom - výhercom 3.miesta New Fashion Contest

19. augusta 2012, český návrhár, česká tvorba, český design, New Fashion Contest, NFC, Leo Macenauer, návrhár, kolekcia

Sponzorovanej odkazy:

Leo Macenauer je veľmi talentovaný český návrhár, o ktorom v budúcnosti ešte určite budeme počuť. Zúčastnil sa 1.ročníka prestížnej súťaže New Fashion Contest, na ktorej získal krásne 3.miesto. Gratulujeme! Leo vyštudoval Strednú školu dizajnu a módy v Prostějove, a potom sa vrhol na štúdium na Univerzite Tomáša Baťu v Zlíne v odbore Odevný design. Nejakú dobu pôsobil aj na zahraničných stážach – napríklad u Charlie Allen v Londýne alebo u Calvina Kleina v Miláne. Čo ho motivovalo k vytvoreniu kolekcie a čo plánuje do budúcnosti? Trošičku sme ho vyspovedali, tak si poďme niektoré fakty priblížiť.

1. Ešte raz gratulujeme k 3.miestu v súťaži New Fashion Contest, to je skvelé umiestnenie! Čakal si to?

Ďakujem. Nečakal som, že sa v súťaži akokoľvek umiestnim. Ale to by ste ma museli poznať osobne. Moje ambície nie sú v takýchto súťažiach vyhrávať, ale priblížiť sa svojim potenciálním zákazníkom.

2. Jedná sa o 1.ročník New Fashion Contest. Čo sa ti na celej akcii najviac páčilo a čo si myslíš o kvalitách súperov?

Vzhľadom k tomu, že išlo o 1. ročník, povedal by som, že sa akcia podarila a čo by som vyzdvihol najviac je asi priestor, v ktorom sme sa všetci súťažiaci návrhári mohli predviesť pred publikom, ktoré navštívilo Múzejnú noc v Brne. O kvalitách súperov by som povedal, že som mal česť sa stretnúť s veľmi profesionálnymi, začínajúcimi návrhármi, ktorí svoju prácu berú so všetkou vážnosťou a dávajú do nej všetku energiu. Samozrejme sú to moji kamaráti a veľmi rád som ich videl.

3. Čo ťa inšpirovalo pri vytváraní jednotlivých kolekcií a ako dlho si na nich pracoval?

Pri vytváraní mojich kolekcií mám vždy koncovú predstavu pre svojho zákazníka, a to je pre mňa v poslednej dobe najväčšou inšpiráciou. Aby som bol presnejší, mojou inšpiráciou je v podstate snaha o prežitie na poli módneho obchodu, ak chcete biznisu. Dbám na to, aby modely boli spracované precízne, z veľmi kvalitných materiálov a aby ich moji zákazníci mohli kúpiť za rozumnú cenu.

4. Kde môžeme vidieť tvoju tvorbu a komu je móda určená?

Vzhľadom k tomu, že od septembra budem prevažnú dobu tráviť v Prahe, kde sa chcem móde začať venovať na 100%, tak ju nájdete tam, a to presne v butiku Mona na ulici Týnská 15. Ďalej mám ateliér na Morave blízko Prostějova v malej dedinke menom Pivín, kde vznikli napospol všetky kolekcie, ktoré som doteraz vytvoril, takže keď si dohodneme schôdzku, môžete ma navštíviť aj tam.

5. Chcel si byť odjakživa návrhárom?

Dosť dlhú dobu – asi od pätnástich rokov. Ale uvažoval som aj o tom byť architektom. No pravda je, že som chcel byť aj profesionálnym športovcom a dokonca môžem povedať, že som sa dostal až do dorasteneckej basketbalovej reprezentácie, bohužiaľ (alebo vďakabohu) dráha športovca mi nevyšla, a tak sa snažím, aby som robil najlepšie to, čo robím.

6. V módnej branži funguje na poli návrhárov veľa mužov. A sú veľmi úspešní a svetovo preslávení. Čím si myslíš, že je to ovplyvnené?

No aby sme boli presnejší – sú to muži, ktorí sú sexuálne orientovaní na rovnaké pohlavie. Tí zaujímajú v móde pomyselné prvé priečky. Jednoducho majú pre módu iné cítenie, také, ktoré odborná verejnosť rešpektuje a uznáva. Ale keď sa pozriem okolo seba a spýtam mojich kamarátok či zákazníčok, tak mi povedia, že radšej dajú na názor muža ako ženy.

7. Máš ty sám v niekom z nich svoj ​​vzor?

Pokiaľ sa pýtate na mužov, tak Vám odpoviem, že som obdivoval Alexandera McQueena, ktorého tvorba je úplne na míle vzdialená tomu, čo od svojej tvorby očakávam. Taktiež Vám môžem povedať, že obdivujem Francisca Costu, ktorého som osobne stretol na stáži v Miláne u firmy Calvin Klein. U nás doma to nie je muž, ale je to návrhárka Petra Balvínová, ktorá je taktiež mojou kamarátkou. Je veľmi pracovitá a vytvorila si už klientelu, ktorá je po práve s jej prácou spokojná.

8. Aké sú tvoje sny a plány do budúcna? Chceš zostať v Českej republike alebo mieriš ďalej?

Hmm, do budúcna … Práve dnes mám pred sebou organizáciu výstavy pre viac umelcov CZECHOSLOVAK TROPHIES v Barcelone, ktorá sa koná 26.-31 augusta 2012. Ďalej ma čaká ďalšia výstava a potom budem spokojne žiť so svojou láskou v Prahe.

9. Posledná otázka – kto je podľa teba favoritom na víťaza New Fashion Contest a prečo?

Favoritom nielen v súťaži je môj veľmi dobrý kamarát Libor Komosný. Jednodnucho jeho tvorba graduje smerom nahor, a to nám môžu dokázať modely, ktoré na súťaži v Brne predviedol.

Viac informácií o Leovi Macenauerovi sa dozviete na webe www.leomacenauer.com . O ďalšom a zároveň finálnom diele New Fashion Contest vás budeme informovať.

Zdroje: www.leomacenauer.com , www.burning.com , New Fashion Contest

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Tereza K. . Článok nájdete v kategórii dámske oblečenie, módni návrhári a značky a značkové oblečenie.