Carolina Herrera - jednoduchá komplikovanosť modelov

Carolina Herrera - jednoduchá komplikovanosť modelov

8. decembra 2010, Carolina Herrera, Carolina Herrera New York

Sponzorovanej odkazy:

Keď vtedy trinásťročná Carolina Herrera navštívila s babičkou svoju úplne prvú módnu prehliadku v Paríži, mohla len ticho obdivovať nádherné modely presláveného Cristobala Balenciagy. Uplynulo pár rokov a celý svet rovnakým spôsobom „hltal“ tie jej.

Od večierkov s Warholom k navrhovaniu

Carolina Herrera sa narodila 8. januára roku 1939 v Caracase do rodiny venezuelských aristokratov. Už od detstva šila pre svoje bábiky šaty, ale jej matka chcela u svojich dcér rozvinúť širšie záľuby, a tak sa venovali koňom, literatúre alebo napríklad muzike. Hoci to znie pokrokovo, moderný americký život prichádzal do Caracasu pomaly. Carolina totiž už v 18 rokoch podľahla nátlaku rodičov a vydala sa za Guillerma Behrensa Tella, ktorého rodina tiež patrila do venezuelskej elity. Porodila mu dve dcéry, ale ich manželstvo čoskoro skrachovalo.
Po rozvode nazrela do sveta módy ako publicistka u Emilia Pucciho, talianskeho návrhára, ktorého meno sa stalo synonymom pre modely s mnohofarebným vzormi populárne v 60. rokoch. Čoskoro tiež obnovila detskú známosť s Reinaldom Herrerom, opäť potomkom váženej venezuelskej rodiny. Spoločne začali nadväzovať medzinárodné vzťahy a vďaka častým výletom do Európy sa stali členmi smotánky, do ktorej patrila napríklad britská princezná Margaret alebo americký umelec Andy Warhol. Často sa tiež vzťahovali radovánkam v slávnej newyorskej diskotéke Studio 54, vďaka ktorej sa Carolina Herrera začala každoročne objavovať v medzinárodných rebríčkoch najlepšie oblečených žien.

Navrhovať látky? Radšej oblečenie!

Keď sa Carolinin vek začal približovať k číslu štyridsať, získala pocit, že musí začať novú fázu života. Uvažovala o biznise s navrhovaním látok, ale jej priateľ Count Rudi Crespo, ktorý pracoval pre Valentina a poznal veľmi dobre prostredia haute-couture, jej odporučil, aby namiesto toho navrhla svoju radu oblečenia. V roku 1980 teda, ale len ako test, navrhla prvú kolekciu. Stretla sa s veľmi pozitívnymi reakciami, a tak sa s celou rodinou presťahovala do New Yorku, kde založila spoločnosť Carolina Herrera. Jej profesionálne vytvorené a nádherne zdobené kreácie boli okamžite žiadané špecializovanými obchodmi, a sofistikované šik ženy z celého sveta sa do tejto značky zamilovali kvôli úžasným kostýmom, šatám a róbam, ktoré vďaka tomu, že vyrastala vo svete, kde ženy nosili iba krajčírske diela, vedela vytvoriť. Od roku 1981 sa jej módny dom začal venovať klasickým tvarom ako sú tužkové sukne, úzke nohavice alebo balónové šaty.

Carolinino tajomstvo úspechu – dokonalosť každého detailu

V roku 1988 prišla na trh Carolinina prvá vôňa, opojná a romantická zmes tuberosa a jasmínu, nesúca jej meno. Neskôr sa celebrity mohli líčiť jej kozmetikou, nosiť jej kabelky alebo sa zahaľovať do šatiek tejto značky. Čím ale táto žena zaujala viac než ostatné? Kladie dôraz na eleganciu, ženskosť a zmyselnosť, čo sú nadčasové prvky, ktoré sa budú páčiť stále. V jej kolekciách nájdeme obrovské množstvo nádherných šiat, v ktorých sa po červenom koberci prechádza napríklad Nicole Kidman, Ivanka Trump alebo Maryl Streep. Zdobenie a detaily šiat vyzerajú dokonale a stali sa typickým znakom tejto značky. Sama návrhárka hovorí: „Mám rada myšlienku elegancie a komplikovanosti, ale ak je súčasťou oblečenia alebo parfumu, musí tá komplikovanosť vyzerať jednoducho.“ Toto tvrdenie dokonale vystihuje jej štýl. Šaty pôsobí honosne a slávnostne, ale v žiadnom prípade nie prepchato. Rada využíva veľmi ženského kvetinového vzoru a zaujímavých a pestrých farieb, ktoré prilákajú aj mladšie zákazníčky.

V roku 2004 bola ona i jej práca ocenená CFDA ako Návrhárka roka v kategórii ženského oblečenia. Jedna z jej štyroch dcér, Carolina Adriana, jej pomáha s materskou kolekciou a je vraj pre ňu veľkou inšpiráciou. Možno teda bude mať rodinný podnik raz kto prevziať.

Zdroje: http://biography.jrank.org, http://www.infomat.com, http://www.style.com/, http://www.millionlooks.com/www.carolinaherrera.com

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Jana K.. Článok nájdete v kategórii módni návrhári.