Plimsolls - tenisky, ktoré si zamilujete hlavne v lete!

Plimsolls - tenisky, ktoré si zamilujete hlavne v lete!

3. júla 2012, plimsolls, keds, kedsky, kecky, sannies, slippers, tenisky

Sponzorovanej odkazy:

Látkové tenisky plimsoll sú druhom nízkej (nejedná sa o členkové tenisky) športovej obuvi s gumenou podrážkou a šnurovaním. Prvý model týchto tenisiek vznikol v roku 1830 v Liverpool Rubber Company ako súčasť plážových outfitov. V Británii sa im všeobecne hovorilo „sand shoe“, teda plážová obuv. Až okolo roku 1870 získali svoje doterajšie meno plimsoll podľa knihy Nicholette Jonesa The Plimsoll Sensation, kde sa farebný pruh, spájajúci hornú podošvu tenisky, podobal línii na trupe lode. Rovnako podrážka tenisiek má spojitosť s loďou – pretože je z gumy, je protišmyková, čo sa vám na lodi väčšinou hodí.

Vo Veľkej Británii boli tieto tenisky určené na športovanie pri telesnej výchove v školách a stali sa aj súčasťou povinnej školskej uniformy. V Írsku alebo Škótsku plimsolls nazývajú ako „gutties“ alebo „sannies“, na západe britských ostrovov ich nazývali „DAPS“ (dodnes veľmi používaný názov v Británii). Väčšina súčasných teenagerov používa okrem plimsolls tiež pojem „slippers“, čo je synonymum pre šľapky – teda pohodlnú obuv. V Indii sú plimsolls známe ako „kedsky“ (datované od roku 1970) a sú súčasťou školských, vojenských a policajných uniforiem.

Tenisky plimsolls sú skrátka rozšírené po celom svete a sú veľmi obľúbené – nielen pre svoje pohodlie, ale aj pre svoju praktickosť – rýchlo sa obúvajú a sú vyrobené z príjemných látkových materiálov. Gumová podrážka vám zabráni v pošmyknutí na vlhkom povrchu. Avšak pozor – nie sú určené na nosenie v daždivom počasí, rýchlo namoknú. U súčasných tínedžerov sú tieto tenisky veľmi rozšírené a obľúbené, často v nich stretnete niekoho, kto sa venuje longboardingu alebo skateboardingu. Stali sa základným prvkom outfitov u streetových značiek, zameraných práve na skateboarding, a kto v Kalifornii nenosí plimsolls, akoby nežil. Práve Kalifornia je kolískou týchto „prknových“ športov. Kúpiť si ich môžete v obchodnom dome H & M, u Converse alebo u populárnej streetovej značky Vans, ktorá ponúka obrovskú škálu farieb, materiálov a vzorov.

Ak sa tenisiek nechcete vzdať ani v lete a zároveň sa nechcete celý deň potiť v uzavretej obuvi, plimsolls by vám v botníku nemali chýbať. Verte nám, nebudete ľutovať!

Zdroje: Thinkstock, www.shop.vans.com , www.hm.comwww.converse.com

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Tereza K.. Článok nájdete v kategórii topánky, obuv.