Španielska móda alebo je Španielsko novou módnou veľmocou?

Španielska móda alebo je Španielsko novou módnou veľmocou?

11. júla 2012, španielske značky, španielska móda, Bershka, Mango, Zara, Stradivarius, Pull and Bear, Primark, Blanco, španielske topánky

Sponzorovanej odkazy:

Keď sa budeme baviť o krajinách, ktoré sú známe pre svoju módu a dali by sa tak považovať za módne veľmoci, určite padnú mená takých krajín, ako je Taliansko alebo Francúzsko. To ich západnejší a južný sused, Španielsko, je známe vďaka iným artiklom, ako je móda, a v poslednej dobe sa meno tohto štátu skloňuje hlavne v súvislosti s ekonomickou krízou, ale aj napriek tomu je Španielsko jedným z európskych lídrov, čo sa týka high-street módy a navyše je absolútnym rajom pre všetkých fashionistov a shopaholikov.

Len sa zamyslite nad tým, koľko španielskych značiek stretávate vo svojom obľúbenom obchodnom centre alebo v centre mesta. Zara, Bershka, Pull and Bear, Stradivarius … všetky tieto značky (a nielen tie) patria do španielskej korporácie Inditex, ktorá je najväčšou módnou korporáciou na svete. Mimo túto korporáciu, ale stále v Španielsku, má sídlo aj značka Mango a veľa ďalších, ktoré bohužiaľ zatiaľ na Slovensku nemáme.

foto: Mango

foto: Bershka

foto: Stradivarius

Takouto značkou je aj španielska Blanco , ktorá je v Španielsku nesmierne populárna a ponúka cenovo dostupnú, kvalitnú a trendy módu. Zvlášť potom tohtoročná letná kolekcia, ktorej tvárou sa stala sexy modelka Irina Shayk, sa mimoriadne vyviedla. Kolekcia je presne podľa tohtoročných trendov. Pastelové farby, maxi sukne, plisovanie, priehľadné topy a košele, kvetinová potlač, farebný denim a multikolor topánky a kabelky.

Ďalšou značkou, ktorá síce nie je španielska ale írska, ale ktorá je u Španielov veľmi populárna a ktorú u nás bohužiaľ nemáme, je Primark. Primark má po celom Španielsku 27 obchodov a ponúka trendy oblečenie a doplnky za naozaj veľmi priaznivé ceny. V Primark nie je výnimkou, že počas zliav tu kúpite tričko za 1 euro. No, sami sa pozrite, koľko sa toho dá v Primark (mimo obdobia zliav) kúpiť za 50 euro. Upozorňujem hlavne na časť, keď sa dievčatá pozerajú na kvetované, tyrkysovo-biele kraťasy ladiace k saku za 13 euro a podotknú, že je to príliš drahé a idú ďalej. Tak si hovorím, že by sa niektoré značky, ktoré nemajú ani zďaleka také kvalitné oblečenie, mali zamyslieť nad svojimi cenami. V Primark je proste radosť nakupovať, aj keď len máloktorý obchod Primark nájdete takto zorganizovaný a prehľadný ako ten vo videu.

O tom, že je u nás móda zbytočne drahá, nie je potrebné polemizovať. Už spomínané španielske značky ako Bershka či Zara sú v Španielsku ďaleko lacnejšie a nájdete tam všetky druhy tovaru. K nám sa občas niektoré kusy ani nedostanú, a to je veľká škoda. V Španielsku ale nemusíte nakupovať len v high-street obchodoch, aby ste sa pekne a módne obliekli. Pokojne tam môžete vyraziť aj na trh, tzv. rastra, kde nakúpite ako oblečenie, tak aj doplnky. Pozor, nepleťte si „Rastro“ s vietnamskou tržnicou u nás. Nájdete tam síce aj také kúsky ako na vietnamskej tržnici, ale veľa obchodníkov a statkárov tam ponúka aj kvalitnú spodnú bielizeň či kožený tovar. Najlepšie sa na španielskom trhu nakupujú kabelky a španielske dievčatá sem chodia dosť často, pretože tu môžu nájsť kúsky, s ktorými sa len tak na ulici s nikým nestretnú. To je totiž v Španielsku celkom problém – originalita. Často si totiž Španieli sťažujú na to, že vlastne všetci chodia rovnako oblečení, pretože ponuka je všade rovnaká.

Tento problém riešia v Španielsku značky ako Desigual či Custo Barcelona, ​​ktoré si zakladajú na originalite každého kúsku, však táto nápaditá a často aj veľmi nápadná móda nie je pre každého.

To, čo sa vám u nás asi len tak nepošťastí, ale v Španielsku je úplne bežné, je naraziť na malý obchodík s celkom kvalitnou a lacnou obuvou. Španieli sú svojou obuvou dosť známi a také obchodíky nájdete na každom kroku. Semišové lodičky vo všetkých módnych farbách na 12cm opätku za 15 euro? Žiadny problém! Ponuka a ceny topánok je to, čo ma v Španielsku vždy milo prekvapí a nikdy neodídem s prázdnou. Pre Španielske dievčatá tak nie je žiadny problém mať ku každým farebným šatám rovnako farebné topánky – jednoducho raj! Ak by ste mali chuť na nejaké tie kvalitné španielske topánky od nás, odporúčam vám obuv Herrero- Mráz na Václavskom námestí v Pasáži kino Alfa / Svetozor, u našich susedov v Českej republike. Topánky sú to síce drahšie, ale úmerne ku kvalite.

Zdroj: www.blanco.com , www.stradivarius.com , www.mango.com , www.bershka.comwww.smoda.elpais.com

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Beáta B.. Článok nájdete v kategórii ostatné.