Ako nosiť vintage oblečenie?

Ako nosiť vintage oblečenie?

2. júna 2012, vintage oblečenie, trendy, fashion trends, oblečenie, vintage, retro

Sponzorovanej odkazy:

ČO JE VINTAGE?

Anglické slovo vintage doslova v preklade znamená výberový. Tento pojem v skutočnosti označuje zrelosť vína určeného na zber a nemalo s módou a stylingom nič spoločné. Vintage čerpá zo starobylých módnych štýlov a je tiež úzko spätý s retro módou. Jedná sa predovšetkým (ale nielen!) o tovar z „druhej ruky“, zo second handov. Sú to luxusné kúsky svetových značiek, ktoré majú dušu a budú vyzerať štýlovo za všetkých okolností. Tento štýl je vysoko nadčasový tovar, vyrobený z kvalitných materiálov. Nepleťte si však vintage módu s akýmkoľvek starým oblečením z babičkinej skrine. Veľa ľudí si myslí, že vintage móda musí byť nutne obnosený starý kúsavý sveter, ktorý zrejme ležal niekoľko desiatok rokov na pôde u prarodičov, alebo sme ho zohnali ako typický „sekáčový“ kúsok za pár korún. Tento štýl radíme naopak k high fashion a ozajstné vintage výstrelky bývajú často najdrahším oblečením (viď. Dior, Versace, apod). Vintage móda vyzerá, akoby bola stará najmenej dvadsať rokov, ale nemusí to byť vždy pravda. Vo svetovom meradle je móda vintage na prvom mieste, a práve zažíva obrovský boom. Na Slovensku ešte stále vintage neprenikla módnym nadšencom pod kožu, ale je to len otázkou času.

AKO VINTAGE NOSIŤ?

Tu rozhodne platí – všetkého s mierou. Obliecť sa od hlavy až k päte do vintage nie je zrovna to pravé orechové, pokiaľ však nie ste vyznávačky obliekania „stará mladá“. Najvhodnejšou voľbou, pokiaľ s vintage začínate, je jeden výrazný vintage kúsok, napríklad sako s vypchávkami na ramenách. To potom skombinujte s běžnými jeansami alebo sukňou. Outfit môžete doplniť vintage doplnkami – náušnice, náramky, retiazky – ktoré vyzerajú zastaralo, ošumelo alebo trošičku zhrdzavene. Brošne a medailónky outfit oživia tiež a určite v babičkinej šperkovnici niečo objavíte. Skrátka kombinujte vintage s bežnou módou a nešliapnete vedľa. Dôležitým krokom k vintage looku je, aby ste doladili aj účes a líčenie. Červený rúž, vysoko vyčesaný drdol alebo natupírovaný cop budú to pravé.

KAM PRE VINTAGE MÓDU?

Ak túžite po skutočne originálnych a ojedinelých kúskoch vintage, pripravte sa na to, že si siahnete hlboko do vrecka. Túto high fashion zoženiete u zvučných mien ako je Dior, Gucci, Versace alebo Burberry, ale stať vás to bude niekoľko tisíc. Ďalšou, a o dosť lacnejšou alternatívou sú second handy, kde síce budete asi dlho hľadať, treba zájsť do naozaj vkusného a štýlového „sekáča“, ale ak na nejaký vintage kúsok narazíte, môžete si byť istá, že v ruke držíte triumf a dosť možno jediný kus na svete. Poobzerať sa môžete aj na internete, kde zoženiete nie tak drahé kúsky oblečenia ako u Diora, zvlášť ak sa chcete vyhnúť second handom. Zaujímavé vintage handričky má Vintage Boutique na www.karmaloop.com , za zhliadnutie určite stojí aj www.nastygal.com a www.asos.com . Vďaka tomu, že sa vintage móda začína rozpínať už takmer všade, skvelé outfity nájdete už aj v H & M, Zare, Promod, Mangu, Jackpote alebo vo Formarine. Undergroundové „podpulťáky“ nájdete aj na Fler.cz. A samozrejme nezabudnite skontrolovať babičkin šatník! :-)

Zdroje: www.karmaloop.com , www.nastygal.comwww.hm.com

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Tereza K.. Článok nájdete v kategórii dámske oblečenie, módni návrhári, ostatné a pánske oblečenie.