Kráľovná 7. avenue Donna Karan / Profil návrhárky

Kráľovná 7. avenue Donna Karan / Profil návrhárky

10. decembra 2010, Donna Karan, DKNY, DKNY for man, DKNY jeans, PETA

Sponzorovanej odkazy:

Donna Karan (vlastným menom Donna Ivy Faske) je rodená Newyorčanka narodená v roku 1948. Móda jej bola súdená takmer od detstva, jej nevlastný otec bol krajčírom, matka modelkou a spoločne ju ich cestou módnym priemyslom viedli ďalej. Po vyštudovaní školy dizajnu sa jej ujala návrhárka Anna Klein, u ktorej zotrvala až do roku 1985. Už o rok skôr si Donna so svojím prvým manželom, Markom Karan, založila svoju vlastnú rovnomennú značku.

Donna Karan sa vo svojich začiatkoch preslávila hlavne kolekciou svojich elastických body, ktoré súčastne s nohavicovým kostýmom alebo zavinovacou sukňou patrí k siedmim kusom, ktoré sú v šatníku každej ženy nepostrádateľné

Založením sesterskej značky DKNY s dostupnejšou módou pre mladých v roku 1988 začína kvitnúť ich impérium, ktoré sa ďalej rozrástlo o DKNY jeans, DKNY for men. a ďalších niekoľko podznačiek. Okrem skvelej návrhárky je aj zdatnou businessmanku, čo ju vynieslo k titulu jednej z najväčších osobností sveta módy.

Modely Donny sú určené pre moderné veľkomestské ženy, ktoré chcú predovšetkým zostať samy sebou. Sú veľmi ženské, len decentne farebné (najčastejšie však v tmavej farebnej škále) a strihovo originálne a dômyselne riešené maskovanie nedokonalostí postavy je prepracované na najvyššiu úroveň. Len ako jedna z mála chápe, že všetky ženské telá nie sú vytvorené podľa jednej šablóny, snaží sa tak o rôzne obmeny k dosiahnutiu spokojnosti na oboch stranách. Podľa jej slov navrhuje módu pre osoby, ktoré žijú, pracujú a pohybujú sa, dôležitosť podľa nej spočíva vo funkčnosti, nie vycibrenosti

Zdroj z jej okolia prezrádza, že predtým, než je spustená výroba modelu a vypustí sa na móla, oblečie si ho najprv Donna Karan a posúdi jeho kvalitu podľa toho, ako veľmi jej pristane.

Proti jej častému používaniu pravých kožušín sa rozpútalo veľa prestreliek medzi ňou a organizáciou za práva zvierat PETA. V roku 2008 sa pri prejave Donny na konferencii jogy v Bostone usadili protestujúci do jogínskej pozície králika a postriekali svoje telá falošnou krvou. Za tento čin boli síce uväznení, o pár mesiacov neskôr sa celý proces opakoval znova, keď pri bostonskej módnej prehliadke začali mávať vlajkami s nápismi „Donna, zahoď kožušiny!“. Na konci roka 2008 zorganizovala návrhárka tlačovú konferenciu, kde oznámila, že v jej budúcej kolekcii sa kožušina neobjaví a že ich používanie ani do budúcnosti neplánuje.

Jej meno je tiež spojené s činnosťou v mnohých charitatívnych organizáciách, najznámejšia z nich je napríklad Urban Zen, ktorá sa zameriava na pomoc deťom v rozvojových oblastiach sveta.

Medzi jej najslávnejších zákazníkov patrí speváčka Barbra Streisand, herečka Demi Moore alebo Bill a Hilary Clintonovi.
Od roku 2001 sú všetky značky Donny Karan súčasťou koncernu LVMH
združujúcim 60 najluxusnejších značiek, kde patrí okrem iného aj Givenchy, Marc Jacobs, Louis Vuitton alebo Fendi.

zdroja obrázkov: style.com, www.donnakaran.com

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Katka J.. Článok nájdete v kategórii módni návrhári.