Legendárne parfémy, ktoré spôsobili revolúciu

Legendárne parfémy, ktoré spôsobili revolúciu

14. februára 2012, parfémy, legendárne parfémy, luxusné parfémy, dámske parfémy, Ópium, Yves Saint Laurent, J'adore, Dior, Chanel, N ° 5, Thierry Mugler, Angel, Shalimar, CK One, Tresor Lancome

Sponzorovanej odkazy:

Chanel N ° 5

Najslávnejším a najrevolučnejším parfémom všetkých čias je bezpochyby Chanel N ° 5. Coco Chanel chcela dať ženám niečo úplne nové, vôňu, ktorá by ich definovala a zároveň oslobodzovala. Jej predstavu zhmotnil Ernest Beaux a ako hovorí legenda, Coco schválila až jeho piaty pokus, preto teda parfém získal názov N ° 5. V roku 1922, teda v roku uvedenia Chanel N ° 5 na trh, spôsobil parfém doslova revolúciu. Do tej doby sa dámy voňali čisto kvetinovými esenciami alebo mohli siahnuť po ťažkoch zápachu plnom jasmínu a zvieracieho pižma. Vôbec po prvýkrát totiž boli použité umelé látky – aldehydy – a parfémy sa tak navždy zmenili. Parfém tvorí viac než osemdesiat zložiek, z ktorých najvýraznejšie sú jasmín, ruža, kosatec, ylang ylang, vanilka, ambra a santalový olej.

N ° 5 priniesol zmenu aj do nanášania parfému. Dnes už automaticky nanášame parfém na zápästie, krk a za uši. Bola to však Coco Chanel, ktorá prišla s myšlienkou, že ženy by si mali nanášať parfém práve na tieto miesta, teda na miesta, kde sú bozkávané. Marylin Monroe, jedna z tvárí parfému, zase s obľubou tvrdila, že chodí spať oblečená len do Chanel N ° 5. Chanel N ° 5 bol obľúbeným parfémom nielen Marylin Monroe, ale aj ďalších celebrít, ktoré s touto podmanivou vôňou spojili svoju tvár ako Catherine Deneuve, Nicole Kidman alebo Audrey Tatou, ktorá si zahrala legendárnu Coco v úspešnom biografickom filme. Avšak nielen celebrity milujú N ° 5, parfém je totiž stále najobľúbenejším a najpredávanejším parfémom na svete, každých tridsať sekúnd sa ho predá jedna fľaštička.

Shalimar – Guerlain

Shalimar od značky Guerlain je parfém s najkrajším a najdojemnejším príbehom v celej histórii parfémov. Vznikol v roku 1925 ako pocta Jacquesa Guerlaina nehynúcej láske medzi cisárom Šáhdžahánom a jeho ženou Mumtaz Mahal, ktorí sa vzali, keď cisárovi bolo pätnásť a jeho žene štrnásť rokov. Od prvého okamihu boli títo dvaja nerozlučiteľní, žena cisárovi porodila celkovo neuveriteľných trinásť detí, ale pri pôrode štrnásteho zomrela, a to vo veku iba 39 rokov. Cisár nechal na jej pamiatku vystavať slávny Tádž Mahal, ktorý je považovaný za jednu z najkrajších stavieb na svete. Príbeh tejto nehynúcej lásky inšpiroval potom Jacquesa Guerlaina k vytvoreniu orientálnej vône s tónmi kosatca, ruže, jasmínu a vanilky, ktorý sa už takmer 90 rokov teší obrovskej obľube.

Ópium – Yves Saint Laurent

Jedným z ďalších úplne revolučných parfémov je aj Opium od Yves Saint Laurent. Pri uvedení vône na trh v roku 1977 o nej Yves Saint Laurent hovoril ako o pocite, ktorý človek má, keď úplne prepadá láske a beznádejne sa zamilováva. Táto ťažká a zmyselná vôňa, ktorá išla vtedy absolútne proti prúdu, spôsobila úplný rozruch a tento kokteil z pačuli, vanilky, jasmínu, bergamotu a mandarínky je dodnes jedným z najpredávanejších parfémov na svete.

J'adore – Dior

Ten, kto raz prepadol zmyselnej vôni J'adore, už nikdy nebude chcieť iný parfém. Od jeho uvedenia ubehlo už dvanásť rokov a jeho popularita stále stúpa. Určite je dnes najslávnejšou vôňou módneho domu Dior, ktorý mu vytvoril aj nezameniteľnú podobu – jednoduchá sklenená fľaša zdobená zlatom, ktorá svojím tvarom pripomína presýpacie hodiny, alebo ak chcete, krivky dokonalého ženského tela. Vnútri flakónu sa potom skrýva zmyselný koktejl z mandarínok, orchideí, fialiek, sliviek a černíc. Skúsite a zamilujete sa, proste J'adore „J'adore“.

Trésor – Lancôme

V roku 1990 bol kozmetickou spoločnosťou Lancôme stvorený parfum Trésor, ktorý sa svojej najväčšej obľube tešil práve v poslednej dekáde minulého milénia, avšak v posledných rokoch sa vďaka rôznym jeho variantám opäť dostáva na popredné priečky v obľúbenosti. Ako hovorí názov parfumu Trésor, čiže francúzsky poklad, táto orientálna vôňa s jemnou a elegantnou kompozíciou ruže, marhule, orgovánu, konvalinky, jasmínu, heliotropu a kosatca, doplnená o tóny jantáru, santalového dreva, pižma a vanilky, je pokladom medzi ostatnými vôňami a má veľmi luxusný nádych.

Angel-Thierry Mugler

Medzi ďalšie prelomové vône posledných rokov patrí aj Angel od Thierryho Muglera. Parfém bol predstavený v roku 1992 a začal tak úplne novú éru. Do tej doby parfémy voňali po kvetinách, ovocí či po rôznych drevinách, Angel však priniesol až skoro gurmánsky zážitok. Vonia totiž po čokoláde, karamele, vanilke a bergamote. Originálny je jeho krásny modrý flakón v tvare hviezdy, ktorý sa navyše dá naplniť, čo bola vtedy úplne revolučná vec.

CK One – Calvin Klein

V mojom prehľade o najrevolučnejších parfémoch nesmie chýbať CK One od Calvina Kleina. Táto prvá unisexová vôňa bola uvedená v roku 1994 a jeho tvárou sa stala vtedy vychádzajúca hviezda modelingu Kate Moss. Jedná sa o najväčšiu svetovú kampaň na parfém všetkých čias. Vôňa plne odráža módne trendy tej doby ako grunge, minimalizmus a čiernobiele fotky. CK One je provokatívna vôňa, ktorá v sebe spája muža i ženu. Je to vôňa éterická, osviežujúca, v ktorej sa skrývajú tóny bergamotu, kardamónu, ananásu, papáje a zeleného čaju.

Zdroje: www.parfemy.cz , www.perfume.com

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Beáta B.. Článok nájdete v kategórii parfémy a kozmetika.