Androgénny štýl: Žena ako muž

Androgénny štýl: Žena ako muž

22. novembra 2011, androgénny oblečenie, dámske oblečenie, trendy, androgénny, pánsky štýl

Sponzorovanej odkazy:

Samotné slovo androgénny pochádza z gréčtiny a skladá sa zo slov Andros (muž) a gyné (žena). V starovekom Grécku bol Androgyn bájnou bytosťou oboch pohlaví, v alchymistickej symbolike ide o ideál dokonalosti v spojení mužskej a ženskej časti (teda niečo ako jing a jang).

Keď sa v dnešnej dobe hovorí o splývaní pohlaví, musíme potvrdiť, že väčšiu cestu urazila žena. Odjakživa jej boli určené len šaty a sukne, zatiaľ čo mužom sa doprialo voľnosti v nohaviciach a kraťasoch, čo sa dnes javí takmer vtipne. Keď sa okolo roku 1890 otvoril Tuxedo Club, ktorý navštevovala len high society, pravdepodobne nikto nečakal, že o necelé storočie neskôr sa vďaka Yves Saint Laurentovi uvelebí i v ženských šatníkoch. Smoking však asi žiadna z nás nevlastní, ten istý príbeh však platí aj pri sačkách a blejzroch, ktoré žiadnej žene určite nechýbajú.

Vkladanie mužského oblečenia medzi ženské súvisí s postupnou emancipáciou a tiež s praktickým hľadiskom, kedy mužské oblečenie spĺňalo nároky, ktoré boli na ženu dennodenne kladené. Od prvej polovice 20. storočia začali ženy postupne zastupovať mužské pracovné pozície a boli schopné ich úplne nahradiť. O zmazanie rozdielov medzi mužmi a ženami sa zasadila nesmrteľná Coco Chanel, minulosťou sa môžete inšpirovať napríklad u Marlene Dietrich alebo Katherine Hepburn.

Mužské oblečenie na ženách pôsobí mimoriadne sexy. V dnešnej dobe z mužského šatníka pochádzajú kúsky, ktoré sú základnými stavebnými kameňmi ženského šatníka – biela košeľa, čierne tužkové nohavice, sako, trenčkot alebo kabát, preto za androgénne v súčasnosti môžeme považovať takmer všetko, okrem už spomínaných šiat a sukní.

Aj keď sú inšpirované mužmi, stále sa upravujú podľa potrieb žien. Kabáty sú v páse vypasovanejšie, nohavice majú prepracovanejší strih a začali sa tiež vyrábať Oxfordky alebo mokasíny na podpätku. Okrem tohto anglického muža reprezentuje aj chaplinovský klobúčik či jednoduchý baret.

S androgénnym štýlom sa spája tiež trend military oblečenia. Ak ste si ešte nekúpili nič teplého na jeseň, okamžite siahnite po parke. Je praktická, pohodlná a vďaka veľkej kapucni schová i obzvlášť neposlušné vlasy.

zdroje: polyvore.com, asos.com

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Katka J.. Článok nájdete v kategórii dámske oblečenie.