Vyznáte sa v podpätkoch?

Vyznáte sa v podpätkoch?

20. októbra 2011, topánky na podpätku, topánky jeseň 2011, topánky, podpätky

Sponzorovanej odkazy:

Svet sa delí na tri kategórie žien. Na tie, čo podpätky nosia stále, tie, čo menej a na tie, čo ich nenosia vôbec. Nech už ale patríte do akejkoľvek skupinky, každá musíme na špeciálne chvíle, ktoré sa občas naskytnú, mať v botníku aspoň jedny topánky s podpätkami, hoci tie nízke alebo tie vysoké. Dodajú nám punc elegancie a noblesy. Nie sú však podpätky ako podpätky. Vyznáte sa v nich?

Stilettos

Ihly nie je potrebné dlho predstavovať. Sú za ne považované všetky druhy topánok s tenkými a vysokými podpätkami (dĺžka podpätku sa pohybuje v rozmedzí 7 až 20 cm, najčastejšie sa ale vyrábajú tie 12cm). Ak sa chcete inšpirovať, nie je nič ľahšieho ako sa pozrieť na fotky hviezd z červených kobercov, kde je to priamo nutnosť. Ihly sú tajnou zbraňou všetkých žien a sú milované ako ženami, tak mužmi, aj keď pre to má každé pohlavie iné dôvody. Milujú ich aj ich súčasní najslávnejší návrhári ako Christian Louboutin, Jimmy Choo alebo Sexom v meste preslávený Manolo Blahnik.

Chunky heel

Chunky heel je obdoba ihiel, len s podstatne robustnejším podpätkom. Výška býva podobná, ale majú jedno nesporné plus, a to že vďaka tomu, že nie je celá váha tela prenesená len na jedno určité miesto, sú ďaleko pohodlnejšie. Navyše sú vhodnejšie aj z praktického hľadiska, chôdza po tráve im totiž nerobí najmenší problém, na sklenenej podlahe sa nešmýkajú a navyše sa nepríjemne nezarývajú do mačacích hláv, čo je trápenie každej milovníčky podpätkov.

Banana heel

V tomto prípade nejde tak o podpätok, ako o samotný tvar topánky. V prednej časti je platformovito hrubšia a je doplnená o či už tenký alebo robustný podpätok, ktorý býva často zahnutý a tvorí tak pomyselný tvar banánu.

Bezpochyby najoriginálnejším typom podpätkov sú tzv sculptural Heels. Nejdú zaradiť do žiadnej kategórie, vyzerajú úplne rozdielne, jedno majú ale spoločné, ich tvar je niečím osviežený. Môže ísť napríklad o doplnenie topánok priehľadným podpätkom, podpätok môže mať zvláštne posadenie alebo môže chýbať úplne, ako u topánok „Fínsko“. Originalite sa medze nekladú, nie je teda žiadnym prekvapením, že najčastejšou nositeľkou týchto topánok je Lady Gaga.

Wedge cut out heel

Ako už je z názvu jasné, tentokrát ide o topánky na kline, nie však na len tak hocijakom! V strednej časti topánky je klin narezaný, aby sa tak vytvoril dojem podpätku. Pôsobia neformálne a ideálne sú na jar alebo v lete.

Stacked heel

Stacked heel budia dojem, že sú poskladané z rôznych vrstiev dreva v rôznych farbách. Najčastejšie ide o hnedú, béžovú alebo mahagónovú farbu. Topánky s týmto podpätkom svoj vrchol síce zažili v 40. rokoch, dodnes sú ale jedným z najčastejších variantov.

Kitten heel (topánky na „Káči“)

Kačička je pod 5 cm nízky podpätok, ktorý vám zaručí eleganciu a zároveň pohodlie, vďaka ktorému prekonáte celodenné nosenie. Topánky na Káči sú spájané s dievčenským štýlom Audrey Hepburn, ktorá ich do módy „zaviedla“. Na začiatku 50. rokov boli nosené mladými dievčatami, ktoré chceli pôsobiť sexy, ale nie vulgárne, často sa im tiež hovorilo „trainer Heels“, pretože mali pripraviť nohy na tie podstatne vyššie. Začiatkom 60. rokov sa najprv začali nosiť staršími dievčatami a potom si ich na nohy obúvali ženy všetkých vekových a spoločenských kategórií. Často týmto podpätkom bývajú ozdobené balerínky alebo sandále.

Spool heel

Zlatá stredná cesta. Topánky s týmito podpätkami spadajú do historickej módy, obľúbené boli v Európe hlavne v dobe baroka a rokoka a ich najslávnejším nositeľom bol Kráľ Slnko Ľudovít XIV. Keď sa potom dostali do Ameriky, stal sa z nich celosvetový trend, ktorý zažil svoju zlatú éru v 50. a 60. rokoch. Spoľahlivo ich spoznáte podľa toho, že vrchná a spodná časť podpätku je tučná, zatiaľ čo tá stredná je tenšia. Dnes sa typu podpätku v spojitosti s Ľudovítom často hovorí francúzsky.

Clear Heels

Priehľadné podpätky sú spájané hlavne s gogo tanečnicami, v niekoľkých posledných kolekciách návrhárov sa ale objavujú a na módne móla ich okrem iných poslali aj napríklad Prada, Fendi alebo Dsquared2 a treba povedať, že vyzerajú veľmi dobre a vôbec nie vulgárne.

zdroje: asos.com, polyvore.com

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Katka J.. Článok nájdete v kategórii topánky, obuv.