Slnečné okuliare v čase, alebo čím viac retro, tým viac in!

Slnečné okuliare v čase, alebo čím viac retro, tým viac in!

1. septembra 2011, veľké slnečné okuliare, slnečné okuliare, slnečné okuliare leto 2011, dámske slnečné okuliare, pánske slnečné okuliare, trendy slnečné okuliare, Ray-Ban Wayfarer, Ray-Ban Aviator, Cat-eye slnečné okuliare

Sponzorovanej odkazy:

Všetko čo je staré, sa stáva znovu novým, a ak už dôjde na módu, platí to dvakrát tak. Ani slnečným okuliarom sa populárna „recyklácia“ módnych trendov nevyhla. Módni dizajnéri a módne domy po celom svete ponúkajú širokú škálu slnečných okuliarov s vintage lookom a vy teda nemusíte prechádzať vintage shopy, keď náhodou zatúžite po okuliaroch à la 50.roky, ale môžete si ich pohodlne vybrať aj na internete v aktuálnej ponuke najžiadanejších návrhárov.

V posledných päťdesiatich rokoch sa okuliarové obrúčky dosť menili, a to ako veľkosťou, tak aj tvarom či farbou. Raz sa nosili veľké obrúčky, inokedy zase užšie. Menila sa aj farba sklíčok, od čiernej sa prešlo k hnedej, modrej i fialovej, nesmieme zabudnúť aj na stále obľúbené zrkadlovky, nehovoriac o začiatku nového milénia, kedy sa roztrhlo vrece so sklíčkami bielymi, ale aj ružovými, červenými alebo žltými.

Tohtoročné trendy pre slnečné okuliare hlásajú jasne „čím viac retro, tým viac in“, a zdá sa, že najviac si nás podmanili trendy okuliare z 50. a 60.rokov. Poďme sa teda teraz pozrieť, ako šiel so slnečnými okuliarmi čas a ako boli dnešní top módni dizajnéri schopní preniesť čas do svojich modelov.

40's and 50's

Už v 40.rokoch minulého storočia sa začali objavovať tzv. cat eye slnečné okuliare, ktoré sa potom stali ešte populárnejšími v 50.rokoch a svoj úspech opakujú aj tento rok, tj. o päťdesiat rokov neskôr. Sú veľmi nápadné, sexy a provokatívne, zvlášť ak zvýrazníte ich retro tvar či retro bodky, červenou farbou.

Reminiscenciou na okuliare z tejto doby sú aj slávne Ray-Ban Clubmaster, ktoré hoci uzreli svetlo až v 80.rokoch, evokujú štýl slnečných okuliarov z prelomu 40. a 50. rokov.

60 's

60.roky boli doslova explóziou všetkých možných módnych trendov, ktoré odrážali rozmanitosť a farebnosť tej doby. Módne trendy vtedy určovali napríklad Beatles či hnutie hippies, John Lennon už vtedy nasadil svoje slávne lennonky alias tea-shades, ktoré sa s menšími modifikáciami objavujú na trhu stále. V tejto dobe tiež zažívala najväčší úspech ďalšia legenda medzi slnečnými okuliarmi – Ray-Ban Wayfarer. Vyrobené už v roku 1952, dotvárali drsný image Jamesa Deana, ale až v nasledujúcej dekáde si našli cestu takmer ku všetkým. Prvý model bol klasický, čierny, ale postupne sa dostalo aj na iné farby. Na popularite získali opäť v 80.rokoch a najväčší comeback zažívajú práve teraz, keď si môžete vybrať akúkoľvek farbu, výnimkami nie sú ani Wayfarer kvetované či s komixom.

Firma Ray-Ban slávila v tejto dobe úspechy aj so svojím ďalším modelom, a to slávnymi aviatorkami či pilotkami. Ray-Ban Aviator boli vyrobené pre amerických pilotov už v roku 1936, ale v 60.rokoch sa stali veľmi populárnymi aj medzi obyčajnými mladými ľuďmi. Aviatorky sa tešili popularite takmer neustále, veľký comeback potom ale prišiel s filmom Top Gun, kde ich znovu povzniesol na pomyselný vršok módnych trendov Tom Cruise.

Jackie Kennedy Onassis bola a stále je veľmi uznávanou módnou ikonou a takmer v čomkoľvek sa objavila na verejnosti, sa stalo módnym trendom. Inak tomu nebolo ani pri slnečných okuliaroch. Oversized okuliare Jackie O si obľúbili spočiatku hlavne celebrity, pretože sa tak mohli dobre schovať pred paparazzi, už dlhú dobu ich však milujú aj ženy, ktoré s červeným kobercom nemajú nič spoločné. Či už ako ochrana pred slnkom, maskovanie po prebdenej noci alebo jednoducho ako podpora image, veľké extravagantné okuliare sú proste trendy.

Zdroje: asos.com, net-a-porter.com, polyvore.com, iStockphoto / Thinkstock

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Beáta B.. Článok nájdete v kategórii slnečné okuliare.