Ako odstrániť škvrny z oblečenia?

Ako odstrániť škvrny z oblečenia?

4. septembra 2011, škvrny na oblečení, škvrny, škvrny od oleja, škvrny od vína, škvrny od krvi, škvrny od potu

Sponzorovanej odkazy:

Čisté oblečenie je základ. Už na prvý pohľad si o človeku, ktorého nepoznáme, urobíme istý obrázok. Škvrnky rôzneho pôvodu nám príliš bodov k dobru nepridajú. Nikto ale nie je dokonalý a každému sa podobný problém môže prihodiť. Predsa ale nevyhodíme svoje obľúbené tričko len preto, že si s tým obyčajný prací prášok neporadí. Ako na to teda ručne as prostriedkami dostupnými pre všetkých?

Nižšie je zoznam najčastejšie sa objavujúcich problémov. V každom z týchto prípadov existuje nekonečne veľa rád v čistení, pokúsim sa vám teda zmieniť len o najpoužívanej­ších.

Škvrny od trávy

Znečistenie od trávy nikdy neumývajte vodou, odstránenie je potom oveľa ťažšie. Na miesto nakvapkajte niečo kyslého, napríklad citrónovú šťavu alebo ovocný ocot. Postupujte ale pomaly, aby ste si namiesto odstránenia fliačkov, nepoškodili celý odev. Ďalšou radou je položiť na miesto rozkrojený surový zemiak a potom prepranie v saponáte.

Škvrny od krvi

Čerstvé fliačiky namočte do studenej vody s trochou mydla a vodu niekoľkokrát vymeňte. Teplá voda nie je vhodná, pretože sa pri kontakte s ňou môže krv v odeve zrážať.

Škvrny od potu

Na žlté škvrny na oblečení v podpazuší pred praním nalejte ocot a vložte oblečenie do práčky. Môžete použiť aj „mydlo s jeleňom“, ktoré kúpite za lacný peniaz v každej drogérii. Namočte oblečenie, namydlite ho, potom ho chvíľu nechajte vo vode a potom vyperte a nechajte usušiť na slniečku. Pomôcť vám tiež môže „žlčové mydlo“ – nechajte oblek v jeho roztoku namočený asi 2 hodiny a potom vyžmýkajte ručne.

Ďalšou možnosťou je tiež namazať na poškodené miesta obyčajný sprchový gél a potom ho vyprať.

Škvrny od oleja

Ak sa vám stane nehoda s olejom, okamžite na poškodené miesto kvapnite trošku jari, opláchnite a dajte do práčky.

Škvrny od vína

Na červené víno sa musí zase vínom! Ak si náhodou polejeme nohavice červeným vínom, okamžite nájdite jeho bielu variantu a spolu so soľou ho vyperte v práčke. Ak vám biele víno v špajze chýba, urobte to isté s mliekom. Ďalším riešením môže byť aj posypanie soľou – nechajte ju na mieste asi hodinu pôsobiť, potom ju otrepte a hoďte odev do práčky.

V každom prípade ale dávajte pozor na to, aby ste handričku na miesto len prikladali, nie roztierali. Všetko by sa potom len zhoršilo.

Škvrny od ovocia

Zneškodniť čerstvú škvrnu od ovocia pomôže prúd veľmi horúcej vody až vriacej vody. Ak si to s ohľadom na materiál netrúfate, pokvapkajte miesto citrónovou šťavou alebo posypte soľou a po 20 minútach ho vyperte.

zdroje: iStockphoto / Thinkstock

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Katka J.. Článok nájdete v kategórii ostatné.