Trendy v udržateľnej móde na jar a leto 2022

Trendy v udržateľnej móde na jar a leto 2022

11. februára 2022, Trendy, udržateľná móda, jar a leto 2022

Sponzorovanej odkazy:

Hovorí sa, že kto je pripravený, nie je prekvapený. Ste pripravení na jar a leto 2022 a viete, aké trendy práve pre túto sezónu frčia?

Trendom budú (a už sú) nielen jemné farby a udržateľnosť v materiálu, ale aj variabilné využitie kúskov oblečenia. Značka Nila má vo svojom repertoári cool kolekcie na nadchádzajúcu sezónu jar/leto, ktoré v sebe odráža súčasné trendy na poli pomalej módy.

Šaty z Tencelu a kardigan z biobavlny značky Lanius na Nila.cz

Pomalá móda

Slow Fashion alias pomalá móda, je módou, ktorá berie do úvahy ekologické aj etické aspekty výroby. Slow fashion je teda dlhodobo udržateľná a dáva prednosť kvalite pred kvantitou. Je to de facto životný štýl, do ktorého nastúpite a nebudete chcieť vystúpiť. Ponúka totiž mnoho – znížení cien za vaše oblečenie, väčší priestor pre existujúce veci v šatníku aj ich recykláciu, upcykláciu a ďalšie využitie.

Slow fashion alias pomalá móda sa tak nesie (a nosí) odtlačkom minulosti, s príznakom súčasnosti a prísľubom budúcnosti. Zasahuje do všetkých sfér času – čo bolo, je teraz a čo je, môže byť ďalej. Tak by sa dala v skratke definovať pomalá móda ako trend doby. Príznačná je v Slow fashion štýl a estetika deväťdesiatych aj nultých rokov. Tá do garderóby a šatníkov vnesie sýte a výraznejšie odtiene. Ako napríklad tohtoročnú farbu roka Very Peri.

Overal z viskózy a recyklovaných vlákien značky Rita Row na Nila.cz

Udržateľnosť až na prvom mieste

Téma udržateľnej módy sa dostáva stále viac do povedomia ľudí, aj do popredia všeobecného záujmu. A to vďaka vplyvu ľudskej civilizácie nie životné prostredie a nadprodukcii najrôznejšieho odpadu. Svedčí o tom vzrastajúci podiel využívania recyklovaných materiálov, pomaly (ale iste) vznikajúca európska certifikácia aj posilňujúci trh s použitým teda second-hand oblečením.

Farebné nuansy jari a leta 2022

Móde ako takej budú tento rok kraľovať jemné a napospol prírodné odtiene – terakota, rakytník, šalvia. Obľúbenú červenú a ibištekovo červenú doplní „studená“ modro-fialovo-červená a sýta Very Peri, vyhlásená spoločnosťou Pantone za farbu roku 2022.

Biobavlnené šaty značky Kowtow na Nila.cz

Sýte aj neutrálne farby

Vo farebnej palete mimo Very Peri však nechýbajú ani sýtejšie farby než len tie pastelové a prírodné. Krásne modrá, výrazná žltá, zlatohnedá aj kráľovská modrá. Pokiaľ však nie ste zástancom sýtosti vo farbách svojho oblečenia, nezúfajte! Ani milovníčky neutrálnych farieb a odtieňov neprídu skrátka. Tešiť sa môžu na krásne jemnú zmrzlinovo vanilkovú, plážovo pieskovú či oceľovo sivú a sivo modrú.

Potlače a vzory

Ani tu sa nemusíte držať skrátka. Potlačiam a vzorom dominujú vzory kvetinové, jemné geometrické motívy a nechýba ani tradičná (i netradičná) kocka v mnohých prevedeniach. Potreba odpútania sa od starostí a mať svet (aj look) viac farebný je motívom celého balíčka trendov na jar a leto 2022.

Biobavlnená kockovaná košeľa značky Kowtow na Nila.cz

  • Zdroj foto a info: Simona Rojíková – Nila.cz
  • Úvodné foto: Biobavlnený sveter značky Maska a ručne vyrábané kožené šľapky značky salt+umber, oboje na Nila.cz

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Pavla Jelínková. Článok nájdete v kategórii dámske oblečenie, módni návrhári, ostatné, topánky, obuv a značky a značkové oblečenie.