Levi’s 501x Renewcell

Levi’s 501x Renewcell

8. februára 2022, Levi’s 501x Renewcell, Renewcell, udržateľnosť, recyklované materiály, recyklácia

Sponzorovanej odkazy:

So začiatkom roku 2022 predstavuje značka Levi's novú verziu jedného zo svojich najikonickejších produktov, džínsov 501® Original , vyrobených z organickej bavlny a recyklovaného denimu. Sú navrhnuté tak, aby boli samy donekonečna recyklovateľné .

Levi's® tak nadviazal na dlhodobú spoluprácu so švédskou spoločnosťou Renewcell, čo súznie s ideou modelu 501®, ktorá stojí na trvalosti, nemennosti a nesmrteľnom dizajne. Ide o ďalší krok smerom k cirkulárnym produktom značky Levi's®

Renewcell a Wellthread

Predstavenie nových 501 ® vychádza tiež z úspešnej spolupráce medzi Renewcell a Wellthread ™ na novej rade 502 ™ pre mužov a modeloch High Loose pre ženy za použitia materiálov, ktoré boli mediálnou spoločnosťou Fast Company nazvané ako „World Changing Idea“ (slovensky Prelomová myšlienka). Vo všetkých prípadoch bola použitá inovačná zmes Renewcell vlákna Circulose®, udržateľne získavanej viskózy, ktorá je vyrobená z recyklovaného denimu a organickej bavlny.

„Vlaňajšia skúsenosť zo spolupráce medzi Wellthread™ a Renewcell ukázala naše možnosti a že dokážeme nájsť umelo vyrobené celulózové vlákno z recyklovaného denimu, ktoré je dostatočne silné a odolné, aby spĺňalo naše štandardy. To z mechanicky recyklovaného denimu nebolo doteraz možné,“ upresňuje Paul Dillinger, viceprezident oddelenia inovácií .

„Túto inovatívnu metódu sme sa rozhodli aplikovať na náš najviac ikonický kus oblečenia – džínsy 501® Original, čo dokazuje, ako vážne berieme celú tému cirkularity a udržateľnosti. Nielenže budú naše nové 501® navrhnuté tak, aby vydržali všetky nástrahy času, čo bola vždy ich silná vlastnosť, ale teraz získajú možnosť nájsť druhý, tretí, ale aj štvrtý život ako úplne nový kus oblečenia.”

Recyklovaný denim

Vyrábať tieto džínsy z recyklovaného denimu zmiešaného s certifikovanou organickou bavlnou znamená, že vyžadujú oveľa menej prírodných zdrojov a chemikálií, než je nutné pri iných kusoch oblečenia. Znižovanie vplyvu na životné prostredie je súčasťou širšej stratégie pre zachovanie a udržiavanie zdrojov naprieč všetkými životnými cyklami našich produktov a je dôležitou kapitolou v našej Buy Better, Wear Longer kampani.

„*V rámci našich výskumov a vývojových inovácií sa usilujeme o zlepšenie praxe pri navrhovaní a zachovaní prírodných zdrojov všetkými spôsobmi, ktoré dokážeme,“* potvrdzuje Una Murphy, Levi's riaditeľka oddelenia inovácií . „Začlenením udržateľných noviniek sa učíme, čo je možné a čo funguje pri riešení tých najväčších výziev.“

Recyklované materiály

Využitie obnoviteľných a recyklovateľných materiálov – ako sú napríklad Circulose a certifikovaná organická bavlna – je dôležitou súčasťou širšieho holistického prístupu k cirkulárnej ekonomike. Každý jednotlivý komponent, ktorý tvorí nové udržateľné 501® džínsy bol vybraný a navrhnutý tak, aby vyhovoval prísnej požiadavke na jednoduché vlákna s jedným pôvodom, ktorá umožní efektívnu recykláciu na konci bohatého života 501®.

Pre tie časti džínsov ako sú napríklad vnútorné vrecká, štítky a lemovanie, ktoré sú bežne zo syntetického polyesteru, bola použitá 100% bavlna. Tým sa odstránili zbytočné znečisťujúce prvky, ktoré by zabránili recyklácii bavlny. Výsledkom sú džínsy, ktoré nielen, že už raz vznikli zo starších, ale ľahko sa raz pretvoria do nových. A tak stále dookola.

„Sme v počiatkoch cesty odevného odvetvia k úplnej cirkularite, ktorá je nevyhnutná vzhľadom na to, aký je tento priemysel ničivý a má silné tendencie k plytvaniu,“ hovorí Dillinger. „Uvedením našich legendárnych 501® z recyklovaného materiálu a znovu ľahko zrecyklovateľného, dúfame, že ukážeme aj ostatným, že to možno vymyslieť tak, aby sme všetci vytvárali udržateľné produkty, ktoré šetria zdroje, a pritom vyzerajú skvele. Jednoducho spĺňajú najvyššie štandardy na všetkých frontoch.”

A prečo je to také dôležité?

Módny svet potrebuje lepšie a viac cirkulárne príklady. A hoci je bavlna prírodný materiál, má svoje limity. Rastúci počet fariem pestujúcich priemyselnú bavlnu znamená zväčšujúce sa nároky na vodu, pôdu a ďalšie prírodné zdroje. Rovnako ako eskalujúci dopyt po oblečení vyžaduje riešenie, ktoré by nespôsobovalo ďalšie škody na ekosystémoch po celom svete.

V roku 2015 módny priemysel spotreboval 53 miliónov ton panenských vlákien, 26 percent z tohto objemu boli vlákna bavlny a 73 percent z týchto vlákien skončili na skládkach, alebo boli spálené. Ako denimová značka, ktorá je na zdroji bavlny závislá, sú pre nás tieto čísla veľmi znepokojujúce.

Sme odhodlaní nájsť nové a lepšie cesty, ako znížiť náš vplyv na životné prostredie, a to cez cirkulárnu recykláciu a inovatívne výrobné procesy. Od roku 2015 sme využili kolekciu Levi's® WELLTHREAD na laboratórne testovanie nových prístupov, ktoré by zaviedli cirkularitu do bežnej prevádzky v módnom priemysle. V júli 2021 sme sa spojili s inštitútom Ellen MacArthur Foundation's Jeans Redesign Project s plánom rozšíriť naše portfólio recyklovateľných produktov. Nové cirkulárne 501® sú prvým produktom, ktorý spĺňa parametre EMF's Jeans Redesign Guidelines.

Pôvod materiálu Circulose

Švédsky startup Renewcell sa zaoberá možnosťami recyklácie textílií od roku 2012. Pred rokom a pol otvorili kúsok od Štokholmu recyklačnú linku, ktorá dokáže vyrobiť na 4, 5 tisíc ton vlákna s názvom Circulose® ročne. Ide o surový materiál, ktorý pochádza iba z textilného odpadu. Také množstvo vystačí na približne 20 miliónov tričiek. Po úspešnom vstupe na elektronický burzový trh Nasdaq v novembri 2020 stavia Renewcell druhú linku, ktorá má byť desaťkrát väčšia ako tá pôvodná.

Časť formujúca sa skupiny inovátorov v módnom svete sa sústredila na taký spôsob recyklácie, ktorá by bola tzv. eco-friendly a vysoko efektívna, Renewcell bol založený profesormi a vedcami skúmajúcimi materiálmi na Kráľovskom inštitúte technológií (Royal Institute of Technology) v Štokholme v roku 2012 Spoločnosť strávila päť rokov vývojom technológie, ktorá dokáže rozložiť akékoľvek celulózové vlákno, či už pochádza z továrenského odpadu, alebo z už hotového oblečenia.

Hoci už existuje mechanické príslušenstvo, ktoré dokáže rozobrať prírodné materiály typu bavlna, výsledné vlákna sú slabé a nemajú výdrž. Musí sa tak zmiešať so syntetickými vláknami, aby získali na odolnosti, čím sa stávajú ďalej nerecyklovateľnými. Polymérny recyklačný proces vyvinutý vďaka Renewcell, umožňuje vyrobiť látku, ktorá konkuruje tým najlepším nerecyklovateľným materiálom používaným v módnom priemysle.

Myslené bolo aj na vodu, chemikálie a energiu, ktoré sú pri výrobe 501® potrebné. Chemikálie sú v recyklačnom procese Renewcell zachytené a znovu použité, navyše celá linka funguje na princípe obnoviteľnej energie. Použitá voda má iba zlomok objemu, ktorý vyžaduje pestovanie organickej bavlny. Navyše je po použití ošetrená tak svedomito, že je možné ju vypustiť do neďalekého jazera Vänern. Všetko prebieha pod prísnymi reguláciami švédskej vlády a EÚ, ktoré sa vzťahujú aj na použitý odpadový materiál.

Zdroj foto a info: Daniela Stára Hannová – Friendly Friends

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Pavla Jelínková. Článok nájdete v kategórii dámske oblečenie, pánske oblečenie a značky a značkové oblečenie.