Jedni ho milovali, druhí neznášali: Ikona módneho sveta Karl Lagerfeld

Jedni ho milovali, druhí neznášali: Ikona módneho sveta Karl Lagerfeld

18. januára 2021, Jedni ho milovali, druhí neznášali, ikona módneho sveta, Karl Lagerfeld, návrhár

Sponzorovanej odkazy:

Blíži sa výročie úmrtia módneho velikána, ktorého meno poznajú aj za hranicami sveta haute couture. Karl Lagerfeld bol ikonou, revolucionárom a módnym inovátorom. Jeho trúfalosť a umenie vdýchnuť klasike nový život ho katapultovala do pozície kreatívneho riaditeľa svetovo známeho módneho domu Chanel.

Najviac vo svojom živote rozmaznával svoju mačku, prepojil svet high-fashion s módnymi reťazcami a bol známy svojimi kontroverznými výrokmi. Pripomeňte si pri tejto príležitosti zaujímavosti z jeho života a inšpirujte sa oblečením jeho rovnomennej značky. Pre inšpiráciu sme sa vydali do Fashion Arena Prague Outlet vo Štěrboholy.

Čierne lodičky Karl Lagerfeld, Outletová cena 94 €

Jeho osobitý štýl

Tuhý biely golier, tmavé slnečné okuliare, kožené rukavice a biely cop. Ikona, ktorú milovníci módy iste poznajú. Sám Karl zostával nápadne nezmenený napriek tomu, s akou víziou pristupoval k módnej tvorbe. Bol totiž známy svojím impozantným pracovným nasadením aj nedostatkom sentimentality, s ktorou pristupoval k svojim vlastným návrhom. Inšpiroval odhodlaním prinášať stále niečo nové. Myšlienka, že bude celý život prepracovávať jednu vec, bola jeho nočnou morou a často sa preto zbavoval umenia, predmetov, návrhov a nápadov, ktoré ho predtým inšpirovali.

Rukavice Karl Lagerfeld, Outletová cena 58 €

Až po medzinárodnej súťaži

Svoju kariéru naštartoval úspechom v medzinárodnej súťaži, kde získal cenu za najlepší vlnený kabát. Potom bol najatý ako pomocný asistent a učeň v dome Pierra Balmaina a jeho ďalším krokom už bola rovno pozícia dizajnéra. Zväzujúce pravidlá haute couture a formálne oblečenie pre bohatých ho ale nebavila, a tak sa rozhodol odísť a stať sa návrhárom konfekcie na voľnej nohe. Bolo to odvážne? Áno, takmer až bláznivé. Karl bol však toho názoru, že móda, ktorá sa nedostane na ulicu, nie je módou.

Sako a sukňa KL, sako 256 €, sukňa 188 €

Značky, pre ktoré pracoval

Ako nezávislý tvorca potom začal postupne pracovať pre značku Chloé, Fendi či Chanel, kde bol kreatívnym riaditeľom až do svojej smrti. Na začiatku tejto spolupráce čelil kritike. Ľudia neverili, že by známy odporca haute couture zvládol prácu s touto až národnou pamiatkou. Lagerfed im ale svojimi kreatívnymi nápadmi dokázal opak a oživil oblečenie, bez toho, aby narušil ducha značky. Okrem iného sa preslávil aj svojimi prehliadkami a túžbou reflektovať dianie v spoločnosti. Prehliadkou pre Fendi v roku 1993, do ktorej obsadil striptérky a známu hviezdu filmov pre dospelých, napríklad zdvihol zo stoličky riaditeľku amerického Vogue, ktorá okamžite prehliadku opustila.

Hrnčeky Karl Lagerfeld, Outletová cena 42 €

Hlasný a nebojácny

Karl sa jednoducho nebál povedať nahlas to, čo si myslel a jeho kariéru sprevádza veľa provokatívnych momentov. Po tom, čo sám schudol 42 kg za 13 mesiacov, sa nebál verejne kritizovať vzhľad mediálne známych osobností. O sestre britskej vojvodkyni verejne vyhlásil, že nie je pekná a mala by sa ukazovať iba chrbtom. O princeznej Diane povedal, že je krásna a milá, ale hlúpa. Obdivoval božský hlas speváčky Adele, a napriek tomu ju označil za veľmi drzú. Okrem vzhľadu a voľby oblečenia sa nebál ani vyjadriť svoj názor na politické rozhodnutia.

Vínová kabelka Karl Lagerfeld, Outletová cena 164 €

Napriek jeho kritike a úprimnosti však preukázal svetu módy neuveriteľnú službu. Bol jediným dizajnérom, ktorý v Paríži predvádzal každý rok dve kolekcie haute couture a súčasne pracoval pre najväčšie módne giganty. Pomohol vybudovať luxusné impéria a v 90. rokoch založil aj svoju vlastnú rovnomennú modernú značku, ktorá má stovky kamenných obchodov po celom svete, jedným z nich je napríklad ten vo Fashion Arena Prague Outlet. Aj tu narazíte na typické kolekcie inšpirované jeho milovanou mačkou Choupette. Zviera, ktorému po svojej smrti odkázal časť svojho majetku a ktorú nikdy nenechával bez dozoru. Možno bláznivý, ale svoj a geniálny. Taký bol Karl Lagerfeld.

Šaty KL, Outletová cena 58 €

Fashion Arena Prague Outlet

Fashion Arena Prague Outlet vo Štěrboholoch je s viac ako 200 módnymi značkami na ploche 25 000 m2 jedným z najväčších outletových centier v Českej republike. Je bezbariérovo položený a od roku 2007 kedy bol otvorený, ponúka značkový tovar každý deň o 30 až 70% výhodnejšie. Okrem celosvetovo známej špičky, zastúpené značkami ako je Armani Outlet, Hugo by Hugo Boss & Pennyblack & McQ by Alexander McQueen, Gant, Guess, Levi 's, Tommy Hilfiger, Lacoste atď., si zákazníci Fashion Arena Prague Outlet môžu svoj šatník obohatiť o unikátne kúsky menej známych výrobcov. V obchodoch si zákazníci nakúpia kompletný outfit vrátane obuvi, šperkov, spodnej bielizne, koženého tovaru, športových potrieb, cestovných batožín a doplnkov rovnako ako kozmetiku, hračky či potreby pre domácnosť.

Kľúčenky Choupette a Karl, Outletová cena 34 €

Zdroj foto: FAPO

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Pavla Jelínková. Článok nájdete v kategórii dámske oblečenie, módne peklo, módni návrhári a pánske oblečenie.