Bohempia: antibakteriálne konopné vlákno

Bohempia: antibakteriálne konopné vlákno

8. novembra 2020, Bohempia, konopné vlákno, vlastnosti štúdie, TZÚ

Sponzorovanej odkazy:

Vedeli ste, že oblečenie, alebo obuv z konopného textilu má unikátne funkčné vlastnosti? Konopná látka totiž disponuje významnými benefitmi, medzi ktoré patrí vysoká pevnosť, savosť a odolnosť. Zároveň reguluje teplo a pohlcuje až 95% UV žiarenia. Na základe testov vedci novo zistili, že konopný textil okrem iného zabraňuje aj v šírení a rozmnožovaní baktérií a plesní, ktoré sa bežne nachádzajú v našom oblečení a lôžkovinách. V tak širokom rozsahu vykonal testovanie konopnej textílie Textilný skúšobný ústav v Brne ako prvý na svete. Za výskumom stojí česká módna značka Bohempia zaoberajúca sa návrhmi a výrobou oblečenia a tenisiek z technického konope.

Značka Bohempia si v rámci popularizácie udržateľnej módy a zdravého životného štýlu nechala otestovať unikátnu vlastnosť antimikrobialitu. Tou disponuje konopné vlákno ako jedna z mála organických textílií na svete. Antimikrobialita je vlastnosť, ktorá zabraňuje v tvorbe a rozmnožovaní baktérií, plesní a ďalších mikroorganizmov, s ktorými sa každý z nás stretáva bežne vo svojom domácom prostredí, alebo verejnom priestore. Baktérie sa v oblečení, topánkach, uterákoch, alebo lôžkovinách objavujú prirodzene, pretože textílie predstavujú komfortné prostredie pre tvorbu a následné rozmnožovanie všetkých typov týchto mikroorganizmov.

Tie môžu v prípade vysokého premnoženia spôsobiť nielen kožné ochorenia a infekciu slizníc, ale aj črevné ťažkosti, infekciu močových ciest, gynekologické ochorenie, zápal pľúc, alebo celkové zlyhanie organizmu. Výskum preukázal, že konopné vlákno tomuto rozmnožovaniu škodlivých baktérií zabraňuje, pretože vytvára nehostinné prostredie, v ktorom sa im prežiť nedarí. Textilný skúšobný ústav sa antibakteriálnymi účinkami konopného vlákna v takom rozsahu nikdy nezaoberal a výsledky vedca pozitívne prekvapili. Výskum preukázal, že je konopné vlákno v boji proti baktériám nadpriemerne účinné.

A výsledky štúdie?

Konopná látka versus bavlna

Meranie antibakteriálneho účinku konopného materiálu prebehlo v Textilnom skúšobnom ústave v Brne. Úlohou bolo zistiť, ako pri kontakte s konopnou látkou reaguje výber bežných baktérií, na ktoré môžete naraziť doma, alebo vo verejnom priestore. Konkrétne išlo o baktérie Streptococcus agalactiae (spôsobujúce infekcie slizníc a kože) a Staphylococcus aureus (známy tiež ako MRSA alebo Zlatý stafylokok, spôsobujúce zápaly vnútorných orgánov až po celkové zlyhanie organizmu), Klebsiella pneumoniae (pneumónia spôsobujúca zápal pľúc), escherichia coli (tiež E . coli, spôsobujúca črevné problémy a hnačky), Enterococcus faecalis (fekálne baktérie spôsobujúce infekcie močových ciest a gynekologické zápaly) a Pseudomonas aeruginosa (známa ako Pseudomonas infekcia odolná voči antibiotikám, zodpovedná za rozklad krviniek, väzivových tkanív a tukov v tele).

Skúšobný ústav dostal k dispozícii 2 druhy textílií: meraná vzorka zo 100% konope a vzorka z 50% zmesi bavlny a konope. Antibakteriálne účinky boli merané voči textílii zo 100% bavlny. Štúdia prebiehala podľa skúšobnej metódy STN EN ISO 20743, kedy sa baktérie aplikovali priamo na látku a po 24 hodinách pôsobenia sa vyhodnocoval ich nárast v rádoch.

Štúdia podrobne

Výsledky preukázali, že je konopná látka účinným materiálom na boj proti baktériám. Najlepšie pôsobí na baktérie spôsobujúce zápal pľúc a infekcie slizníc a kožné infekcie. Zároveň ale môže tiež zabraňovať rastu baktérií spôsobujúcich črevné ťažkosti, infekcie močových ciest, alebo gynekologické problémy. U piatich baktérií dopadla štúdia s nadpriemernými výsledkami, iba pri jednej (pseudomonadas) bol nameraný len minimálny antibakteriálny účinok konopnej látky. Baktéria pneumónie sa na 100% konopnej látke sa množí až o 7 rádov menej ako na bavlne, na zmesi potom o 2 rády. Na baktériu streptococcus mala konopná látka takmer o 5 rádov lepší účinok, u zmesi potom o 3,8 lepší. Staphylococcus si na konope viedol podobne, u bavlny vyrástlo o viac ako 4 rády väčšie množstvo baktérií, u zmesi ale nebol oproti bavlne takmer žiadny rozdiel. Najnižšie hodnoty zaznamenali vedci u baktérií escherichia a Enterococcus, kde sa menší nárast ako u 100% konope tak u zmesi pohyboval v rozpätí 1,5 až 2 rádov baktérií oproti nárastu na bavlne. Bežne Textilný skúšobný ústav označuje rozdiel nárastu o 2 až 3 rády ako významnú účinnosť. Ak je rozdiel dokonca 3 rády a viac, jedná sa o silnú antibakteriálnu účinnosť.

Ako tieto vlastnosti využiť v bežnej móde?

  • Z výsledkov štúdie je jasné, že má konopná látka pozitívne antibakteriálne vlastnosti a baktérie rastú na jej povrchu oveľa pomalšie, v niektorých prípadoch dokonca nerastú takmer vôbec. Všetky produkty ako sú tričká, ponožky, alebo spodná bielizeň potom môžu z tejto vlastnosti čerpať.
  • Konopné ponožky zabraňujú zápachu nôh. Rovnako tak sa netvorí zápach pri potení v konopnom tričku. Spodná bielizeň vyrobená z konopnej látky pomáha s prevenciou tvorby zápalov, mykóz, podráždení a ďalších zdravotných problémov.
  • V čase Koronavirovej karantény využila Bohempia svoju konopnú látku na výrobu rúšok. Aj keď nemá potvrdené, že má konope nehostinné prostredie aj pre vírusy, jej účinky proti pneumónii mohli prispieť k lepšiemu zdraviu než pri nosení klasickej rúšky z bavlny.
  • Zároveň má konopná látka veľký potenciál napríklad v nemocničnom prostredí. V 10% všetkých prípadov v Slovenskej republike sa pacient pri svojom pobyte v nemocnici nakazí druhotnou infekciou. V EÚ je to 18% pacientov a v USA na tieto sekundárne infekcie zomrie vyše 95 000 pacientov ročne. Posteľná bielizeň, oblečenie pre pacientov aj personál, záclony a iné drobné doplnky vyrobené z konopnej textílie by mohli pomôcť toto percento výrazne znížiť, pretože by samo od seba pomáhalo redukovať baktérie, ktoré sa v nemocnici tvoria.
  • Konopné oblečenie využíva ďaleko viac funkčných vlastností, než je antibakterialita. Konopné vlákno má termoregulačné vlastnosti a je vysoko savé. V lete sa v ňom človek menej potí, látka lepšie vetrá a v zime ho naopak hreje.

Čo je technické konope?

Konope siate (Cannabis sativa) je legálne pestovaná rastlina, ktorú ľudstvo využíva už viac ako 8000 rokov. Používa sa na výrobu potravín, textilu, v stavebníctve, alebo na ďalšie priemyselné spracovanie. Je napríklad vhodnou náhradou za drevné vlákno – je odolnejšie a môže sa recyklovať častejšie ako drevné vlákno. A to bez poškodzovania životného prostredia pri zbere. Zároveň je konope pri pestovaní šetrné k životnému prostrediu. Napríklad oproti bavlne spotrebuje o 50% menej vody a o 95% agrochémie. Dá sa pestovať v našich lokálnych podmienkach a tým pádom sa nemusí ako surovina dovážať z tropických pásiem. Na rovnakej ploche má až 4 × väčšiu výťažnosť a počas pestovania vyživuje a zlepšuje pôdu, v ktorej rastie.

Kto je Bohempia?

Inovatívne a rýchlo rastúca zodpovedná česká značka, ktorú v roku 2015 založil textilný inžinier Tomáš Rohál po rokoch skúmania možného využitia a výhod technického konope. Prvým plánovaným produktom boli konopné džínsy, pretože podľa legendy boli prvé levisky vyrobené práve z konope. Osud tomu chcel ale inak, a pretože džínsy neboli čo do funkčnosti to pravé orechové a konopnej látky bolo veľa, vznikli úplnou náhodou skúšobné vzorky klasických plátených tenisiek. Tie sa medzi zákazníkmi stali veľmi rýchlo obľúbeným produktom. Postupne sa portfólio produktov rozšírilo a dnes ich je 40 rôznych typov obuvi, oblečenia a doplnkov. Cieľom Bohempie je ekologická a sociálna udržateľnosť v mestskej móde, ktorú bežne nosíme a rozšírenie takmer zabudnutého konope.

Zdroj foto: Bohempia

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Pavla Jelínková. Článok nájdete v kategórii dámske oblečenie, pánske oblečenie, topánky, obuv a značky a značkové oblečenie.