Prekvapivý pôvod zásnubného prsteňa!

Prekvapivý pôvod zásnubného prsteňa!

25. septembra 2020,

Sponzorovanej odkazy:

Dnes je zásnubný prsteň považovaný za symbol lásky, úcty a vernosti. Nebolo tomu tak, ale vždy. História zásnubných prsteňov je v skutočnosti veľmi prekvapivá. To, čo dnes pre nás predstavuje lásku, nebolo v staroveku nič viac než len označenie vlastníctva. Veľká romantika to nie je, že?

Našťastie sa však časy zmenili! Netúžite vedieť, čo vlastne váš prstienok z lásky znamená, než zverejníte post potrebný na Instagrame #zasnúbená?

3 maličkosti, ktoré by ste mali vedieť o zásnubných prsteňoch

  • Pochádza z Ríma, kde bol znakom vlastníctva
  • Pôvodne neboli zdobené drahokamami
  • Diamanty a kamene získali na obľúbenosti až v 20 storočí

Starý symbol „vlastníctva“

Tak ako poznáme pôvod mnohých zvykov a tradícií, môžeme vystopovať aj históriu zásnubných prsteňov. Teda nie snáď priamo my, ale Gemologický inštitút Ameriky, ktorý zistil, že pochádza zo Starého Ríma, v období pred našim letopočtom. Tu ženy nosili krúžky zo slonoviny, pazúrika, kostí, medi a železa, aby tak potvrdili obchodnú zmluvu, alebo potvrdili vzájomnú lásku a poslušnosť.

Brilas Polina

Brilas Polina

Zlaté prstene boli neskôr nájdené v troskách Pompejí, čo len poukazuje na obľúbenosť lesklého kovu v danej dobe. Rimania boli tiež priaznivci vlastnenia dvoch zásnubných prsteňov. Jeden zo železa nosili doma a druhý zo zlata potom na verejnosti. Keď budete chcieť mať prstene dva, jednoducho sa vyhovorte na tradíciu Rimanov.

Brilas Gracie

Brilas Gracie

Znak manželstva

Do roku 858 nemal zásnubný prsteň oficiálne význam. Až Pápež Mikuláš I. vyhlásil, že zásnubný prsteň zo zlata predstavoval úmysel muža oženiť sa. Diamanty sa na prsteňoch prvýkrát objavili až v roku 1477, kedy rakúsky arcivojvoda Maximilián I. Habsburský požiadal o ruku Máriu Burgundskú. Prsteň vtedy predstavoval dlhé a úzke diamanty usadené v tvare „L“.

Olivia White

Olivia White

Lesk diamantov

Hoci vojvoda navrhol ako prvý diamantový prsteň, trend sa z takého zdobenia stal až bezmála o 500 rokov neskôr, presnejšie od roku 1947. Vtedy britská spoločnosť De Beers ťažiaca diamanty v južnej Afrike začala reklamnú kampaň. S pomocou hollywoodskych hviezd a hesla „Diamond is forever“ (Diamant je navždy), získali tieto zásnubné prstene obrovskú popularitu!

Orlen Silver

Orlen Silver

Posledné horúce trendy

"V posledných rokoch pribúda odvážnych budúcich neviest, ktoré túžia po farebnejšej kombinácii. Volia buď rôzne farby kovu, ale neboja sa siahnuť aj po inej farebnosti zirkónov či iných kameňoch napr. tanzanit, ktoré majú podmanivo temnú modrú farbu, "komentuje trendy Kubíček zo spoločnosti Brilas. Keď princ William požiadal o ruku Kate Middleton, vybral ohromujúci zafírový zásnubný prsteň. Práve ten je podobný prsteňu Megan Brilas.

Toľko o pôvode zásnubného prsteňa. Keď bude niekto vtipkovať, že prstienky sú ako malé putá, budete vedieť, že nie je ďaleko od pravdy.

Zdroj foto: Brilas, Shutterstock

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Pavla Jelínková. Článok nájdete v kategórii doplnky a šperky a hodinky.