Liběna Rochová: zelená udržateľnosti

Liběna Rochová: zelená udržateľnosti

2. apríla 2020, Liběna Rochová, udržateľná móda, návrhárka

Sponzorovanej odkazy:

Odevná dizajnérka Liběna Rochová sa zamýšľa nad súčasnou situáciou vo svete aj v odevnom a textilnom priemysle. Cíti, že aktuálne vysoko konzumný prístup a neetické správanie sú dlhodobo neudržateľné. Svoje postoje sa rozhodla premietnuť aj do svojej tvorby, a tak uzrela svetlo sveta nová kolekcia pre nadchádzajúcu sezónu jar a leto 2020.

Kolekcia Colors/S20 je tvorená dvoma tvorivými blokmi. Základom prvého z nich sa stali „secondhand“ látky z obchodu Textile Mountain Lenky Vackovej. Ide o nevyužité zásoby zo skladov textilných výrobcov. Slovo udržateľnosť tu teda nadobúda na význame a na scénu prichádzajú materiály, ktoré by inak ležali ladom.

návrhárka Liběna Rochová

návrhárka Liběna Rochová

Desiatka to istí

Prvá časť kolekcie tvorí 10 modelov z hodvábneho dekoračného taftu s výrazným vzorom. Ako vždy sú citlivo vnímané charakter a vlastnosti látky. Výsledkom sú jednoduché, avšak sofistikované modely s puncom nadčasovosti. Nájdeme medzi nimi letný kabát, nohavice aj šaty niekoľkých línií. Autorka nezabudla ani na zaujímavé kontrasty, a tak môže váš šatník oživiť napríklad športová bunda z hodvábneho taftu, ktorá má tradičné využitie skôr u spoločenských kúskov.

skice novej kolekcie jar a leto

skice novej kolekcie jar a leto

Semiš v akcii

V druhej časti kolekcie sa Liběna Rochová navracia k realizácii odevov so semišu. Aj tento kožený materiál zodpovedá myšlienke trvalej udržateľnosti. V porovnaní s umelými materiálmi je odolnejší a má tak dlhšiu životnosť ako väčšina látok. Recyklácia prírodnej kože je navyše v porovnaní s umelými materiálmi prirodzená. Dôležitý je aj pôvod kože, tá totiž pochádza z kôz s mastnou produkciou. Ich chov teda nie je zameraný len na jednorazovú produkciu, ale slúži na viac účelov.

Liběna Rochová pri fotení kolekcie

Liběna Rochová pri fotení kolekcie

Spektrum farieb

Farebná paleta, ktorá sa objavuje už v prvej časti kolekcie, zahŕňa žltú, ružovú, purpurovú a pilotnú jemne béžovú. Tieto odtiene sa objavujú na šortkách, letných šatách, bundách, overaloch aj kabátoch. V jednoduchých formách skvele vyniká charakter materiálu, veľmi jemného kozinkového velúru.

Aj doplnky

Súčasťou kolekcie sú aj zladené doplnky – znovu moderné ľadvinky a letná obuv z materiálov použitých na odeve.

Myšlienku udržateľnosti Liběna Rochová nerazí iba v tejto kolekcii, ale berie ju do úvahy dlhodobo. „V roku 1995, po komerčnom boome a úspechu mojich kolekcií z rokov 1991 až 1995 na veľtrhu módy Collection Premiere a Igedo Düsseldorf, som sa rozhodla platformu masovej produkcie opustiť“, popisuje dizajnérka. "Práve do tohto obdobia spadajú prvopočiatky môjho postoja k udržateľnej a zodpovednej móde. Tento prístup zohľadňuje aj vo svojej pedagogickej činnosti. Čas mi dal za pravdu, pretože súčasný stav veľkoprodukcie odevov je naozaj alarmujúci ", uzatvára.

Zdroj foto: lr-style.com

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Pavla Jelínková. Článok nájdete v kategórii dámske oblečenie a módni návrhári.