Rozmanité 90. roky: oblečenie a iné trendy

Rozmanité 90. roky: oblečenie a iné trendy

29. júna 2011, móda a trendy, trendy, 90. leta, dámske oblečenie, grunge

Sponzorovanej odkazy:

Štýl prvej polovice 20. storočia a hlavne 60. rokov sa vyznačuje tým, že všetci ľudia nosili v podstate to isté oblečenie, len v rôznych farebných kombináciách a podobách. Trebárs v 30. rokoch by ste nestretli nikoho, kto by nemal vlnky vo vlasoch urobené pomocou špeciálnych kovových natáčok, v 50. rokoch nikoho, kto by nevlastnil uzunkú sukňu, a v 60. nikoho, kto by nemal vysoký drdol.

Móda 90. rokov je v tomto odlišná, typické je rozrôznenie štýlov, každý proste nosil to, čo sa mu zapáčilo. Vďaka skupinám ako Nirvana alebo Pearl Jam sa rozmohol grunge štýl. Ide o obliekanie sa do čo najviac obnoseného, ​​vyblednutého a potrhaného oblečenia. Najčastejšie sa nosia voľné flanelové kockované košele, tričká s rockovými skupinami a roztrhané džínsy, tie sú takmer vždy úzke a môžu sa vymeniť aj za legíny. Úplným základom a nutnosťou sú čierne tenisky Converse. Grunge je unisexový, obľúbenými farbami sú tie neutrálne a zemité, hnedá, okrová, biela, čierna a červená. Grunge štýl je aj dnes obľúbenou témou celebrít, jeho vyznávačky sú napríklad * Mary-Kate Olsen * alebo Taylor Momsen.

Kockovaný vzor sa neuchytil len u grunge módy, prelínal sa celými 90. rokmi. Nosil sa v akejkoľvek podobe a farbách, najčastejšie z týchto látok boli šité nohavice. Tie sa celkovo nosili v trochu zvláštnych podobách, okrem kociek bol „in“ napríklad aj zebrí alebo leopardí vzor.

V 90. rokoch bolo ďalej populárne čokoľvek vo veľkosti XXXL, džínsové nohavice, mrkváče, sukne a šaty v dĺžke po členky, džínsové bundičky, kvetinové vzory a vcelku praktické ľadvinky. Takmer každý vlastnil aspoň jednu šušťakovú bundu, hlavne v už spomínanej maxi veľkosti. Neletelo čierne a usadlé oblečenie, čím viac pestrejšie a žiarivejšie farby boli, tým lepšie. To isté platilo pri tričkách.

Veľký módny vplyv mala aj skupina Spice girls. Dievčatá si podľa ich vzoru začali obliekať športové podprsenky a tielka nad pupok, tubovité upnuté minišaty a sukne, topánky na vysokých platformách a topy na špagetové ramienka. V 90. rokoch bola jedným z najobľúbenejších materiálov koža, nosili sa hlavne rovné netvarované kožené bundy, ktoré sa kombinovali s minisukňami a vysokými podpätkami. Medzi ženami bola celkovo populárna modrá v akýchkoľvek odtieňoch, predovšetkým tyrkysová. Do módy sa tiež dostalo tetovanie a piercing.

Čo sa vlasových trendov týka, veľmi obľúbeným účesom boli vlasy zopnuté do chvosta. K jeho zopnutí sa používali veľké nariasené farebné gumičky, z dnešného pohľadu trošku šialené. Rovnako na tom boli aj prapodivné klobúky, ktoré by si na seba v súčasnosti vzal málokto.

zdroje: shopstyle.com, polyvore.com

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Katka J.. Článok nájdete v kategórii dámske oblečenie.