Farmárske trhovisko Náplavka a Kubáň: nová sezóna od 1. februára 2020

Farmárske trhovisko Náplavka a Kubáň: nová sezóna od 1. februára 2020

29. januára 2020,

Sponzorovanej odkazy:

Prvým pražským farmárskym trhom pod šírym nebom, ktorý v tomto roku privítal zákazníkov, bol Heřmaňák, ten je otvorený pravidelne každú sobotu na Řezáčovom námestí v Prahe 7. V sobotu 1. februára sa k nemu pridajú hneď dva ďalšie – farmárske trhy Náplavka v Prahe 2 a farmársky trh Kubáň v Prahe 10.

Farmárske trhy Náplavka

Jedinečný genius loci spolu s uvoľnenou atmosférou robí z farmárskych trhov Náplavka obľúbené miesto Pražanov aj turistov. Každú sobotu od 8 do 14 hodiny je tu možné nakúpiť potraviny z kvalitných surovín – od sezónnej zeleniny a ovocia, pečiva, mäsa, čerstvých rýb cez kozie, kravské aj ovčie syry až po domáce vajíčka. Farmárske trhovisko Náplavka je súčasťou Asociácie farmárskych trhovísk ČR, ktorá sa riadi kódexom farmárskych trhov.

Náplavka oslavuje jedenáste narodeniny

Vôbec prvýkrát sa na Rašínovom nábreží konal farmársky trh už pred 11 rokmi. Málokto vtedy veril, že sa Náplavku podarí oživiť. Inšpirácia prišla z Nemecka aj Spojených štátov.

"Pokusy realizovať na Rašínovom nábreží trhy už v minulosti prebehli, ale skrachovali. Na úplnom začiatku váhali aj farmári, niekedy sme ich museli dlho presviedčať. My sme ale nášmu konceptu pevne verili. V nákupných reťazcoch vtedy chýbali kvalitné a čerstvé potraviny a biopotraviny z českej produkcie. A naopak českí malí výrobcovia a farmári sa vtedy stretávali s nezáujmom a s nedostatkom možností odbytu. Náplavku sme si vybrali kvôli tomu, že umožňuje farmárom pristaviť aj chladiace auto, čo je veľmi dôležité pre čerstvé potraviny, pre zeleninu a bylinky. Táto možnosť robí z Náplavky skvelý farmársky trh, kde možno nakúpiť v sezóne skutočne najčerstvejšie potraviny a zeleninu. Podľa rovnakého konceptu fungujú farmárske trhy aj v Berlíne a v centre New Yorku, napríklad ten najväčší a najstarší na Union Square, "zaspomínal Jiří Sedláček, predseda spolku Archetyp, ktorý farmársky trh Náplavka založil a prevádzkuje.

Až stovka stánkov

Z 28 predajcov na prvom trhu na Náplavke sa trh postupne rozrástol na pravidelných 90 až 100 stánkov, ktoré každú sobotu od februára do decembra medzi 8. a 14. hodinou ponúkajú farmárske produkty. Tento rok svoj tovar ponúknu zákazníkom prvýkrát 1. februára.

"Na prvom trhu tohto roku nebudú chýbať poctivo a ručne robené salámy a klobásky od pána Marounka, remeselné paštéty a nakladané mäso od Plzáka z Plzne, pokiaľ nebude mrznúť, tak budú k dostaniu aj čerstvé pstruhy či Sivoň z Liběchova. K dostaniu budú aj obľúbené šamronky a koláče z Karlovarského cukrárstva, snehové pusinky a iné anjelské maškrty z obchodíku U Andelka. Prídu tiež perníčky so zdobenými medovými medovníčkami, alebo perníkovým závinom. K dostaniu bude tiež cejlónske korenie s pravou škoricou, vanilkou, údenou paprikou a inými voňavými koreninami, pražené mandle bylinkové, s himalájskou soľou, alebo umeoctom u Mandľové, dobré pivo z rodinného pivovaru U Vačka, víno z čiernych ríbezlí, alebo čerstvé ovocné šťavy, halušky a bezlepkové údeniny od Pelant, sladké aj slané palacinky u Galetky a mnoho ďalších dobrôt a pochutín, "popísal Jiří Sedláček.

Kvalita a stretávanie

Od samého začiatku mali organizátori za cieľ vytvoriť nielen miesto s kvalitnými farmárskymi produktmi, ale aj priestor pre susedské stretávanie. K farmárskemu trhu na Rašínovom nábreží vždy patrí aj živá hudba, striedajú sa tu Busker aj profesionálni muzikanti. Vedľa farmárskych trhov sa na nábreží konajú pravidelné akcie.

"Aj v tomto roku plánujeme sériu tematických podujatí, medzi tými pravidelnými by sa mali objaviť aj novinky. V pláne je na 16. mája tradičná jarná akcia Ružový máj – slávnosť ružových vín a klaretov, 19. a 20. júna prebehne Pivo na Náplavke – festival malých a mini českých pivovarov, a nakoniec 14. novembra veľmi populárne Svätomartinské slávnosti a pečená hus. Tento rok to tiež konečne vyzerá na sľubovaný Nomád beer festival. Navyše sú pre tento rok v pláne zabíjačkové hody, ktoré na Náplavke prebehnú už 15. februára, "priblížil tohtoročné akcie farmárskeho trhu Náplavka Jiří Sedláček.

Farmárske trhy Kubáň

Kubánske námestie vo Vršoviciach v Prahe 10 vzniklo v 30. rokoch 20. storočia, má nepravidelný tvar a ohradzujú ho ulice Na Hroudě, Vladivostocká, Litovská, Murmanská. Od roku 2010 sa na námestí konajú farmárske trhy. Každý týždeň v utorok, štvrtok a v sobotu vyhľadávané trhovisko ponúka sortiment od pečiva cez mliečne výrobky a mäso až po ovocie a zeleninu. Farmárske trhy od roku 2010 prevádzkoval zapísaný spolok Archetyp, o rok neskôr jeho organizáciu prevzala radnica Prahy 10 a od roku 2019 ho znovu usporadúva pôvodný organizátor.

Staronová susedská Kubáň

Na Kubánskom námestí v Prahe 10 sa farmárske trhy konajú od roku 2010. Ich prvým prevádzkovateľom bol zapísaný spolok Archetyp, ktorý tu ale pôsobil len dve sezóny, potom dostal Archetyp výpoveď a organizáciu trhov si vzala na starosť akciová spoločnosť radnica Prahy 10. Po dlhodobej nespokojnosti s vedením trhoviska jej dala mestská časť výpoveď a na začiatku minulého roka vypísala výberové konanie na nového prevádzkovateľa. Tým sa stal spolok Archetyp a po ôsmich rokoch sa tak znovu vrátil do Vršovíc.

"V minulom roku sa podarilo o trh znovu vzbudiť záujem ľudí a spestriť sortiment. Tiež sa nám podarilo priviesť na trh nové tváre, nové farmy. Snažíme sa, aby boli po všetky tri trhové dni v týždni – utorky, štvrtky a soboty, zastúpené základné komodity na trhu a vždy niečo originálne navrch. Aj v tohtoročnej sezóne, ktorá na Kubáni odštartuje 1. februára, sa budeme snažiť rozširovať sortiment trhu, "popísal Jiří Sedláček.

Hlavne potraviny

Na prvom trhu tohto roka zákazníci nakúpia zeleninu, ovocie, pečivo aj mäso. „Na Kubáni nebudú chýbať Zedníčkovi s čerstvým mliekom a jogurtami, Karlovarské pekárne, Velíšková pekáreň, indicke občerstvenie, samozrejme Pepíkův rybí gril, jablká a tiež zelenina Dřísy a údeniny z Moravy, alebo Bitúnok Tismice a ďalšie,“ povedal Jiří Sedláček.

Susedský štýl

Na rozdiel od trhov, ktoré sa konajú v centre metropoly a kam okrem Pražanov mieria stovky turistov, je Kubáň skôr susedským trhom. Tomu organizátori prispôsobili sortiment aj akcie. „Prvý trh magického roku 2020 zahájime susedským opekaním kvalitných špekáčikov na otvorenom ohni v oceľovom koši, alebo“ Wurst kunst ". Opekanie však nebude len prvú sobotu vo februári, ale aj 8., 15. a 22. februára. Opekacie drôty zákazníkom na mieste zapožičiame, špekáčiky, chlieb, horčicu a kečup zaistíme. Navyše sobota 29. februára bude patriť mäsu – návštevníci trhu sa môžu tešiť na zabíjačkové hody, alebo ZAB Kubáň! ', "Uzavrel Jiří Sedláček.

Zdroj foto: www.farmarsketrziste.cz

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Pavla Jelínková. Článok nájdete v kategórii ostatné.