Keď sa povie Fitted, Trucker, Snapback, viete, o čo ide?

Keď sa povie Fitted, Trucker, Snapback, viete, o čo ide?

24. januára 2020, dámske šiltovky, pánske šiltovky, Queens

Sponzorovanej odkazy:

Šiltovka dnes nie je len čiapka pre mladých a teenagerov. Nosí sa naprieč generáciami a milujú ju ako chlapci a muži, tak dievčatá a ženy. Aktuálne sú šiltovky módnym hitom a super doplnkom vášho looku. Máte už nejakú aj vy?

Červená Tailwind šiltovka

Červená Tailwind šiltovka so zadným zapínaním od značky Nike s odopínateľnou hornou ružovou časťou za 32 €. Šiltovka je hovorový názov pre čiapky s tienidlom teda šiltom. A nie je len jedna šiltovka, šiltoviek existuje viacero typov, odvodených väčšinou od zapínania alebo tvaru. Ich pomenovanie vychádza prevažne z anglických termínov a súsloví.

Čierna Trucker šiltovka

Čierna Trucker šiltovka so zadným zapínaním a čiernou zadnou sieťkou od značky The North Face za 28 €. Aké typy teda sú v ponuke?


  • Fitted – šiltovka bez nastaviteľného zapínania v zadnej časti, tzv. basebalová, vzadu nemá vykrojenie látky, preto nemožno u nej regulovať veľkosť, pričom môže mať rovný, alebo zahnutý šilt
  • Trucker – šiltovka so sieťovanou látkou v zadnej časti a plochým šiltom
  • Snapback – typ šiltovky s nastaviteľnou veľkosťou pomocou zacvakávajúceho pásiku na zadnej strane, názov odvodený z anglického zacvakávanie vzadu Snapback, majú rovný teda plochý šilt
  • Dadcap – nižšie, zaoblená šiltovka v štýle otcových bekoviek (preto Dadcap ako otcova čiapka), s jemne ohnutým šiltom a zapínaním väčšinou na pracku
  • Strapback – šiltovka so zapínaním na pracku, plochým alebo aj zahnutým šiltom, názov odvodený od anglického slova pracka alebo remienok vzadu (strapback)
  • Zipback – šiltovka s rovným šiltom, a so zapínaním na zips alebo suchý zips v zadnej časti, pomenovanie od anglického súslovia zips vzadu (zipback)
  • Tieback – špecifická šiltovka s menším a ohnutým alebo mäkším šiltom so šatkovým úväzom (tieback = šatka vzadu) v zadnej časti
  • Tailwind – šiltovka s odnímateľnou vrchnou časťou, čím sa z čiapky stáva obyčajný tieniaci šilt
Tmavo modrá Strapback šiltovka

Tmavo modrá klasická Strapback šiltovka od značky adidas Originals za 20 €.

Odkiaľ prišli?

Historicky prvé boli šiltovky typu Fitted, ktoré vznikli ako súčasť baseballového dresu (basebal cap slovensky basketbalové čiapky) a z neho sa dostali do módy širokej verejnosti. Trucker je pre zmenu šiltovka často spojená s moto športom a kamioňákmi, akási odvodenina od Fitted šiltoviek.

Sivá Snapback šiltovka

Sivá Snapback šiltovka so zadným zapínaním od Vans za 30 €. Po Fitted šiltovkách prišli Snapback, pretože Snapback šiltovky bývajú lacnejšie ako baseballové Fitted a v posledných rokoch výrazne rastie ich popularita. Na ne nadväzujú Strapback, ktoré majú veľmi často aj viac kožených detailov než Snapback šiltovky. Ďalšie ako Zipback, Tailwind a Tiebpack sú už alternatívne typy šiltoviek vyvinuté časom.

Tmavo modrá zimná Fitted šiltovka

Tmavo modrá Fitted šiltovka s postrannými klapkami na uši od značky New Era s logom Los Angeles Dodgers za 40 €. Šiltovky majú svoj pôvod v USA, kde ako bolo povedané pôvodne boli súčasťou baseballového dresu. A ako to v módnom svete býva, rozšírili sa a obmieňali natoľko, že sa stali kultovkami. Podobný jav vidíme aj u predtým rýdzo športových a tréningových tenisiek, ktoré sa dnes celkom bežne nosia do mesta, do školy a do outdooru – proste kamkoľvek.

Denimová Dadcap šiltovka

Denimová Dadcap šiltovka od značky Levi'® z edície Star Wars v čiernom prevedení so žltými motívmi za 26 €. U mnohých šiltoviek (obzvlášť u Fitted, Trucker a Snapback) sa môže nachádzať logo nejakej spoločnosti alebo baseballového tímu. Dnes sa Snapback čiapky dostávajú aj do piesní slávnych rapperov, ako sú napr. Tupac Shakur, Eazy-E, NWA, Dr. Dre alebo Ice Cube na začiatku 90. rokov, tiež Wiz Khalifa alebo Mac Miller.

Fitted šiltovka

Fitted šiltovka od značky New Era v čiernom prevedení s logom Los Angeles Lakers na prednej časti za 40 €. Mohli ich prostredníctvom lepšie vyjadriť svoj vzťah k rodnému mestu či štvrte, alebo k miestnym športovým tímom. Používajú ich vo svojich hudobných klipoch, obrázkoch albumoch či filmoch, a tak dali vzniknúť novému výraznému trendu. Okrem iného aj to zapríčiňuje masívny návrat Snapback šiltoviek a narastajúci záujem o retro a vintage modely s klasickými farbami a motívmi športových tímov.

Ružová Trucker šiltovka

Ružová Trucker šiltovka s bielou zadnou sieťkou od značky New Era s logom New York Yankees za 34 €. Nielen typy, ale aj strihy sa líšia


Základom každej šiltovky je niekoľko dielov, zošitých dohromady podľa typu strihu. Základným typom šiltoviek je šesťpanelová šiltovka, teda šiestich častí. Existujú ale aj šiltovky z piatich panelov. Ostatné strihy ako A-Frame, Camper hat atď. vychádzajú zo základného šesťpanelového strihu.

  • Úvodné foto: Tmavo modrá Dadcap šiltovka od značky Fila za 21 €.
  • Zdroj foto: Queens.cz

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Pavla Jelínková. Článok nájdete v kategórii doplnky a značky a značkové oblečenie.