Chanel Flap Bag - čo o nej možno neviete

Chanel Flap Bag - čo o nej možno neviete

30. augusta 2019, luxusná kabelka, Chanel, Flap, Reissue, 2.55, investičné kabelka, Coco Chanel

Sponzorovanej odkazy:

Kto sa o módu aspoň trochu zaujíma, iste ju pozná. Ikona, symbol luxusu a zhmotnenie elegancie… tým všetkým bez pochyby je. Reč je o najikonickejšej kabelke – neprekonateľnej Chanel Flap Bag.

Keď prvýkrát uzrela svetlo svetla

Za pár rokov bude najznámejšia kabelka na svete oslavovať 70. ročné výročie. V podobnom veku bola talentovaná Gabrielle Chanel (prezývaná Coco), keď predstavila kabelku, ktorá spôsobila doslova revolúciu. Do tej doby bolo nemysliteľné, aby dáma z vyšších vrstiev nosila kabelku na ramene, vo februári 1955 nastal ale ten správny čas a Coco sa opäť stala priekopníčkou nového trendu. Podľa dátumu uvedenia na trh – teda 2. mesiac roka 1955 získala kabelka svoje označenie 2.55.

Chanel Flap Bag nevyzerala vždy tak, ako ju poznáme dnes

Dnes poznáme Chanel Flap Bag ako kabelku s dominantným CC zapínaním a retiazkou prepleteným tenkým pásikom kože. Ani jeden z týchto charakteristických prvkov však spočiatku nemala. Týmto spôsobom ju vylepšil až Karl Lagerfeld v 80. rokoch, kedy sa stal kreatívnym riaditeľom módneho domu Chanel.

CC detail zapínania

CC detail zapínania

Dovtedy vyzerala 2.55 veľmi decentne, zdobilo ju zapínanie Mademoiselle Lock a retiazka bola prepletená z drobných očiek. Táto prvá verzia slávnej kabelky bola oživená v roku 2005 uvedením Reissue Flap Bag, ktorá dokonale kopíruje jej pôvodný vzhľad.

Double Flap vs. single Flap

Aktuálna verzia kabelky sa označuje ako Classic Flap Bag a síce s každou kolekciou dostane nový kabátik, zas tak veľmi sa ale za takmer 40 rokov nezmenila.

Pomerne zásadný rozdiel môže byť v jej vnútornom usporiadaní. Pred niekoľkými rokmi sa prestali vyrábať klasické Flap Bag aj Reissue Flap Bag vo verzii Single Flap – výhodou Single Flap bolo priestranné vnútro kabelky a nižšia hmotnosť.

Double Flap Bag, ktorú ľahko spoznáte vďaka vnútornej klope, je oproti Single Flap dômyselne usporiadaná a ponúka viac vreciek a priehradiek, o to však menej celkového vnútorného priestoru.

Flap Bag inšpirovaná milencami aj kláštorom

K mnohým detailom slávnej kabelky sa spájajú zaujímavé príbehy. Napríklad vrecko na zips na vnútornej strane klopy kabelky údajne slúžilo ako skrýša na milostné listy. Prešívanie, na základe ktorého možno kabelky Chanel ľahko identifikovať, bolo inšpirované jazdeckými bundami.

Vrecko na milostné listy

Vrecko na milostné listy

Vínová farba, s ktorou sa v interiéroch kabeliek často stretneme, je údajne rovnaká, ako podšívka uniforiem v sirotinci, kde malá Gabrielle so svojimi sestrami vyrastala.

Po matkinej smrti sa o deti nedokázal ich otec postarať a odviezol ich do kláštora. Detstvo mala Gabrielle ťažké a po odchode zo sirotinca sa o seba musela sama postarať. Zarábať si začala spevom v kabaretnom podniku, odkiaľ si tiež s najväčšou pravdepodobnosťou odniesla svoju prezývku Coco.

Kabelka ako investícia

Čo snáď už toľko neprekvapí (keďže sa o tom človek pomerne často dočíta) je neustále sa zvyšujúca cena luxusného tovaru a Chanel Flap Bag nie je výnimkou. Nie náhodou je dokonca považovaná za ideálnu investičnú kabelku – jej cena totiž neustále rastie a záujem o ňu neklesá. V roku 1955 sa kabelka predávala za 220 amerických dolárov, čo na tú dobu bolo síce veľa peňazí, dnes sa ale ceny vyšplhali na astronomických 6000 USD.

Zdroj foto: Šárka Rychtářová (pre-loved.cz)

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Šárka Rychtářová. Článok nájdete v kategórii kabelky a tašky a módni návrhári.