Tipy na správne a zdravé opaľovanie

Tipy na správne a zdravé opaľovanie

30. júla 2019,

Opaľovanie je pre mnohých príjemným spestrením leta a dovoleniek pri mori. Pohodová kratochvíľa sa však razom môže zmeniť na poriadne bolestivú nepríjemnosť. Ako teda riešiť pobyt na slniečku, aby sme pri ňom neutrpeli ujmu na zdraví?

Zopár čísel na úvod

Slnečné lúče sú najintenzívnejšie okolo poludnia, pretože dopadajú na zem pod uhlom 90°. Vo všeobecnosti sa ale neodporúča pobyt na slnku behom horúcich letných dní v čase od desiatej dopoludnia do približne štvrtej hodiny popoludní. V tomto čase hrozí seriózne riziko popálenia pokožky vplyvom slnečných lúčov, respektíve UV žiarenia.

Ako dlho ostávať na slnku?

Pri cielenom opaľovaní sa odporúča začať pobytom na slniečku v trvaní niekoľkých minúť. Pre začiatok pokojne postačí aj 10; a to aj v prípade, že použijete krémy na opaľovanie. Čas navyšujte postupne, pridajte si pár minút priebežne každý týždeň či dva. Nikdy by ste však nemali prekročiť hranicu zhruba 30 minút súvislého opaľovania sa.

Čo robiť, keď to začne páliť?

Ak je vaša pokožka bolestivá a sčervenie, s opaľovaním okamžite prestaňte. Ide totiž o prvé príznaky popálenín. Hovorí sa, že po popálení sa objaví opálenie, je to však mýtus. V skutočnosti sa pokožka akurát bolestivo odlupuje a necháva za sebou červené a citlivé miesta. V prípade, že pociťuje príznaky popálenia, okamžite vyhľadajte tieň a aplikujte upokojujúci a zvlhčujúci krém.

Akú kozmetiku na opaľovanie používať?

K top produktom patria prípravky na opaľovanie radu Photoderm. Vyvinula ich spoločnosť Bioderma ako komplexnú ochranu pred negatívnymi vplyvmi slnečného žiarenia. Prípravky Photoderm poskytujú ochranu pred nebezpečným UV žiarením až na úrovni bunkovej DNA, čím bránia vzniku degenerácií a zmien, vedúcich k predčasnému starnutiu a rakovine kože. Na webe Photoderm.sk môžete hrať o balíčky na mieru, prípadne si zakúpiť akciové a zľavnené kozmetické balíčky.

Ako používať kozmetiku na opaľovanie?

Opaľovacie prípravky by ste mali nanášať zhruba 30 minút pred odchodom von a v množstve zhruba 2 miligramy na centimeter štvorcový pokožky. Krémy či oleje na opaľovanie však nestačí aplikovať raz. Vrstva sa musí obnovovať pravidelne, zhruba každú hodinku až dve a vždy, keď človek vyjde z vody alebo sa utrie uterákom.

Nezabudnite hydratovať

Hydratácia zvonku aj zvnútra je pri opaľovaní kľúčovým prvkom. Príjmom dostatočného množstva tekutín (čistá voda, polievky, zeleninové a v menšej miere ovocné šťavy) udržujete bunky svojho tela v zdravom stave a aj takýmto spôsobom predchádzate poškodeniam, ktoré vznikajú vplyvom UV žiarenia. Samozrejmosťou v rámci starostlivosti o pokožku vystavenú slnku by mala byť aj vonkajšia hydratácia, teda každodenná aplikácia hydratačných krémov na pokožku.

Autorom článku je Inzercia. Článok nájdete v kategórii parfémy a kozmetika.