Udržateľnosť v móde sa stáva trendom

Udržateľnosť v móde sa stáva trendom

2. júla 2019, udržateľná móda, udržateľnosť, lokálna móda, módny návrhár, upcyklácia

Sponzorovanej odkazy:

Udržateľnosť je aktuálne veľkou témou a dotýka sa snáď všetkých aspektov nášho života. Od stravovania, životného štýlu, hygieny až po oblečenie. Móda a módny priemysel sa zdá byť automaticky úplne v opozícii, voči udržateľnosti, ale nemusí to tak byť. Veľké reťazce začínajú robiť drobné krôčiky, každý z nás ale môže urobiť krok obrovský. Ako na to?

Prejdime od kvantity ku kvalite


Každý z nás čoskoro príde, alebo už prišiel na to, že plná skriňa neznamená mať čo na seba a že peniaze minuté za šaty na pár použití neboli dobrou investíciou (hoci boli v 50% zľave). Dobré je kupovať si len také kúsky, ktoré vydržia, sú nadčasové a perfektne nám sedia, len tak máme istotu, že ich budeme radi a opakovane nosiť. V takom oblečení sa cítime dobre a rýchlo si nájdeme kombinácie, po ktorých v šatníku siahneme a ušetríme tak hodiny premýšľania, aký top zvoliť k novej sukni.

Oplatí sa minúť viac peňazí za menšie množstvo oblečenia a udržiavať si prehľadný usporiadaný šatník.

šatník

šatník

Podporme českých dizajnérov

Elimináciou divokých náletov na Zaru alebo H&M urobíme veľký krok a v tej chvíli prichádza na rad zamyslenie sa, odkiaľ vlastne oblečenie, ktoré nosíme, pochádza. Kto ho navrhol, kto, kde a z čoho ho ušil, ako sa dostalo do obchodu? Príbeh oblečenia vo veľkých reťazcoch zatiaľ stále nie je príliš veselý, v kontraste k nemu ale stojí tvorba lokálnych slovenských značiek a slovenských začínajúcich, ale aj tých známych módnych návrhárov.

Namiesto niekoľkých nedokonale padnúcich kúskov z obchodu s konfekciou si môžete nechať ušiť originálny kúsok na mieru. S kvalitnými materiálmi pracuje známy Česko-slovenský módny návrhár Pavel Berky a o svojich klientov sa v prípade šitia na mieru stará od začiatku až do konca. „Najdôležitejšia je pre mňa spokojnosť klienta, aby sa v modeli odo mňa cítil sebavedomo aj pohodlne.“

Cenovo výhodnejšie sa potom dá zaobstarať oblečenie lokálnej tvorby zo stálej ponuky dizajnérov, pričom sa často oplatí obrátiť sa priamo na samotného dizajnéra, než nakupovať sprostredkovane.

Eshop dizajnéra Pavla Berkyho

Eshop dizajnéra Pavla Berkyho

A čo s oblečením, ktoré už nenosíme?

Najlepším variantom, je oblečenie, ktoré už nenosíme „poslať ďalej.“ Ak nájde naše staršie oblečenie nového majiteľa, je to ekologické a ekonomické. Ideálne je oblečenie predať, alebo venovať na charitu. Čím ďalej častejšie sa tiež stretávame s pojmom upcyklácia – čo je vlastne premena niečoho starého na novú vec, vylepšenú.

Zdroj foto: Šárka Rychtářová

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Šárka Rychtářová. Článok nájdete v kategórii dámske oblečenie a módni návrhári.