80. roky - aké oblečenie letelo?

80. roky - aké oblečenie letelo?

15. júna 2011, 80. l0ta, Michael Jackson, Thriller look, Flashdance, Like a Virgin éra, Madonna, Material Girl, Dynastia, ramenné vypchávky

Sponzorovanej odkazy:

Ak boli celkovo 70. roky charakterizované úzkymi vrchnými modelmi oblečenia a širokými a voľnými modelmi nohavíc, počas nasledujúcich rokov 80, sa tento trend úplne otočil. Voľné boli topy, nohavice boli tesné a úzke. Bohatí muži chodili oblečení v oblekoch. Ich „bohatstvo“ chceli totiž ukazovať. A s týmto „trendom“ vzrastal význam značkových vecí. Do popredia sa dostávali mená luxusných spoločností a ich význam začal stúpať. Mnoho modelov oblečenia 80. rokov bolo prenesené z punkovej módy rokov 70. Boli to napríklad čierne očné linky, ostnaté vlasy, a podobne.


Like a Virgin


Obdobie 80. rokov môžeme označiť ako obdobie „Like a Virgin“ éra, podľa úžasnej speváčky a kráľovnej popu, Madonny. Práve Madonna bola v tú dobu označovaná ako „Material Girl“. Mnoho dievčat po celom svete bralo práve Madonnu za svoju inšpiráciu. Madonna sa na scéne prvýkrát objavila vo svojom uličníckom streetovom looku, ktorý zahŕňal krátku sukňu, pod ktorú si Madonna obliekla legíny. Svoj roztopašný outfit doplnila o mnoho výrazných módnych doplnkov.

Madoninnej „Like a Virgin“ ére, sa začalo po jej vzoru, ktorý zahŕňal podprsenku, ktorá sa už nenosila pod oblečením, ale ako vrchný diel, veľký kríž, ktorý sa nosil ako šperk, krajkované rukavice a tylovou sukňu, takto sa potom obliekali milióny dievčat.


Flashdance


Ďalším významným módnym medzníkom v čase 80. rokov bol populárny film „Flashdance“, ktorý so sebou na verejnosť priniesol vyťahané a pohodlné mikiny-svetre. Populárne však boli aj legíny a teplé pletené návleky, ktoré sa nosili na nohách. Ženy sa aj von začali obliekať do pohodlného streetového oblečenia v štýle hip-hop 80.rokov.


Dynastia alias veľké ramená


Iným výrazným prvkom v móde 80. rokov bola výrazné vypchaté ramená. Spomínate napríklad na seriál „Dynastia“ a Joan Collinsovou a Lindou Evans, ktoré si hrdo nosili vypchávky vo svojich farebných sakách. A aký bol vôbec cieľ týchto vypchávok? Počas 80. rokov neboli ženy už na pracovisku žiadnou výnimkou. V tomto pracovnom prostredí sa však pohybovali medzi mužmi. Práve ramenné vypchávky modelom oblečenia dodávali moc a silu. Ženy sa tak cítili medzi mužmi rovnoprávnejšie. Išlo síce len o pocit, ale o pocit pre ženy dosť významný.

Thriller look


Do radov celebrít, ktorých módnymi štýlmi sa inšpirovalo veľa, hlavne mladších ľudí, patril aj populárny Michael Jackson. Štýlu, ktorý išiel v Jacksonovom šľapajách, sa charakteristicky prezýval Thriller look "(album Thriller). Nosili sa červené, čierne kožené nohavice a kožené veľkostne väčšie bundičky s nafúknutými ramenami. Medzi módne doplnky inšpirované týmto thriller lookom patrila jedna rukavice alebo rukavice bez prstov a slnečné okuliare.

Neskôr v týchto 80. rokoch sa začali v móde objavovať aj kožené bundičky aviator štýlu (letecký štýl), štylizované druhou svetovou vojnou. K tomuto štýlu sa tiež pridali svojsky tvarované slnečné okuliare.

80. roky priniesli do módy veľa štýlov, často kopírovaných po vzore najrôznejších celebrít a slávnych filmov. Aj v dnešnej móde nájdete veľa podobných a osemdesiatymi rokmi inšpirovaných modelov i módnych doplnkov. 80. roky tak s nami žijú stále.

„Zdroj“: www.wikipedia.org , www.liketotally80s.com , www.polyvore.com , iStockPhotos / Thinkstock

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Lenka K.. Článok nájdete v kategórii ostatné.