Multibags na IFW Amsterdam 2019

Multibags na IFW Amsterdam 2019

26. marca 2019, tašky, batohy, multibags, IFW Amsterdam 2019, Franco Arazzi

Sponzorovanej odkazy:

Pražský ateliér Franco Arazzi sa ako jediný zástupca českého dizajnu zúčastnil prestížnej prehliadky International Fashion Weeks IFW Amsterdam 2019. Predstavil tu svoju novú kolekciu Multibags a vyvolal značný záujem médií laickej aj odbornej verejnosti.

Ostro sledovaná módna prehliadka IFW Amsterdam 2019 prebehla v dňoch 9. – 10. 3. v priestoroch amsterdamského World Fashion Centre. Počas soboty a nedele sa tu predstavilo so svojimi modelmi 35 návrhárov z celého sveta. Medzi nimi ako jediný zástupca Česka ateliér Franco Arazzi so svojou novou kolekciou „Multibags What?“

Kolekcia „Multibags What?“

Je kolekciou, ktorá je pre autorky Olin Francovú a Jitku Arazimovú vyvrcholením ich experimentovania s multifunkčnosťou kabeliek, a samotná prehliadka a spôsob prezentácie jednotlivých modelov jasne ukázal, čo to Multibags vlastne sú a aký je ich zmysel.

Ateliér Franco Arazzi bol oslovený usporiadateľom na základe získanej prestížnej medzinárodnej ceny za dizajn A'Design Award 2018.

„Ponuku sme prijali s radosťou a ihneď sa pustili do príprav,“ hovoria dizajnérky. "Predviedli sme osem modelov v 23 možných kombináciách, z hovädziny hladkej, so srsťou a aj z kožušiny ovce tibetskej. Spoločným menovateľom bola samozrejme multifunkčnosť: Multibagy sa dajú ľahko premeniť z batohu na tašku, vak, kabelku, lístoček či spisovky. Pre lepšiu názornosť predvádzali modelky (a tiež dva modely) zároveň niekoľko rovnakých multibag v rôznych variantoch, aby bola multifunkčnosť zrejmá na prvý pohľad, "vysvetľuje Olina Francová.

"Výzvou pre nás bolo aj požadované oblečenie. My odevy nenavrhujeme a nechceli sme ani použiť modely z dielne niekoho iného. Zvolili sme teda recyklovaný papier, zlepený lepenkou s naším logom, a zabalili do neho modelky a modelov. Papierové oblečenie skončilo hneď po prehliadke úplne ekologicky v koši na papier, podobne ako tam končievajú napríklad obaly z balíka – a my sme nemuseli riešiť otázku, čo s ním, "hovorí Jitka Arazimová.

"A týmto prístupom sa nám tiež prepojili dva rôzne aspekty našej filozofie udržateľnosti. Naše Multibags vznikajú v duchu slow módy – hovädzina, z ktorej Multibagy šijeme, je druhotne spracovávanou surovinou, ktorá vydrží slúžiť dlhé roky. A okrem toho, vďaka svojej multifunkčnosti jeden multibag nahradí viac jednoúčelových tašiek, kabeliek či batohov, "dodáva.

Obe dizajnérky potešili nielen ohlasy divákov, usporiadateľov či modelov na prehliadke, ako aj fakt, že sa prehliadky zúčastnili aj ich priaznivci tak z Holandska, tak z Česka. „Mali sme veľkú radosť, že nás prišla podporiť napríklad naša kamarátka, známa pražská galeristka Mirela Zukal, aj z toho, že našu prehliadku zdokumentoval fotograf Jaroslav Jiřička, ktorý výborne zachytil atmosféru prehliadky a ktorého fotografie máme veľmi radi,“ zverila sa Olina Francová.

Celý amsterdamský fashion week si dizajnérky ohromne užili. "Bola to pre mňa úplne fascinujúca možnosť zrovnať prostredie backstage Londýna, kde sme mali prehliadku minule, a Amsterdame. Znovu sa mi podarilo nahliadnuť pod pokrievku príprav veľkých fashion prehliadok, kde, ako som zistila, sa stále cítim ako ryba vo vode, "hovorí Jitka Arazimová.

„Prezentácia na tejto prehliadke nás nielen inšpiruje k ďalšej tvorbe nových kolekcií, ale aj vidíme, že naše vízie sa stávajú realitou – a to je pre nás veľká radosť aj podpora. Tiež nás to utvrdzuje v príjemnom pocite, že český design sa ani vo "veľkom svete“ nestratí, "* hovorí ** Olina Francová.

A čo ďalej?

Multibags sa tento rok opäť zúčastní medzinárodnej dizajnovej súťaže A'Design Award (výsledky by mali byť známe už do mesiaca) a na našu scénu mieri na Prague Design Week 2019, dizajnérska prehliadka, ktorá sa uskutoční 15. – 21. apríla 2019 na námestí Republiky 7 v Prahe.

„Tu návštevníkom radi osobne predvedieme, ako sa môžu naše Multibags premieňať a akými spôsobmi ich môže ich nový majiteľ nosiť“, odkazujú všetkým návštevníkom PDW dizajnérky z ateliéru Franco Arazzi.

Ateliér Franco Arazzi

To sú dve dizajnérky – Olina Francová a Jitka Arazimová. Ateliér sa venuje dizajnu kožených multifunkčných „multibags“, ktoré sú svojím originálnym rukopisom jasne rozpoznateľné. Primárne je experimentovanie na tému kabelka-taška-batoh a vývoj nových modelov. Preto multibags vznikajú len na objednávku a v malých sériách a všetky sú autorskými originálmi. Ateliér je známy aj svojimi neziskovými projektmi Chemohats.cz (originálne pokrývky hlavy pre ženy po chemoterapii) a Handibags.cz (tašky pre hendikepovaných zohľadňujúce ich špecifické potreby).

Zdroj foto: Franco Arazzi

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Pavla Jelínková. Článok nájdete v kategórii kabelky a tašky.