Ako si zamilovať zimu? Na horách!

Ako si zamilovať zimu? Na horách!

22. februára 2019,

Niekto túži po konci zimy už od jej začiatku a iní si zasa sezónu chcú užívať čo najdlhšie, na slnečných horských svahoch. Premýšľate, že sa naladíte na zimné radovánky a skúsite tiež vyraziť niekam na hory? Tak sa na to hlavne dobre oblečte, nech si začiatok hneď skraja nezošklivíte.

Zima v meste nie je pekná, ale než sa z nej zblázniť, lepšie je vydať sa na hory. Prenajmite si chatku niekde v zasneženom podhorí a vydajte sa spoznať tú krajšiu stranu zimy. Či už sa budete len prechádzať, alebo napríklad skúsite lyže či iný zimný šport, nepodceňte výber oblečenia.

Bunda musí byť nepremokavá a teplá

Skôr ako siahnete po zimnej bunde, rozmyslite si, z akého materiálu má byť vyrobená. Ak siahnete po bunde z kvalitného peria, môžete staviť na to, že vám bude teplo a bunda bude skladná – perie totiž možno ľahko stlačiť. Lacnejším variantom je bunda, ktorá má materiál aj výplň z polyesteru. Pozerajte sa, či je bunda nepremokavá a aký má vodný stĺpec (koľko mm vody je bunda schopná vydržať) a tiež sa pozrite na priedušnosť – hodnota by mala byť rovnaká, aby bunda nepremokla, ale zároveň odvádzala pot. Dôležité tiež je, či má lepené švy – ak totiž nemá, často práve tadiaľ môže vlhkosť preniknúť.

Potom tu hrajú úlohu praktické veci, ako je kapsa na skipas, počet vreciek, kapucňa, vyšší golier a samozrejme dizajn. Bunda vám musí nielen padnúť, ale pretože je to najvýraznejší prvok vášho outfitu, musí vám tiež pristať. Ak nie ste vyložene odporca, odporúčame výrazné farby, na svahu budete pekne vidieť a budete sa cítiť dobre.

Nohavice, v ktorých môžete aj spadnúť

Skôr ako si zaobstaráte nohavice, premýšľajte nad tým, čo presne chcete robiť. Snowboardisti, ktorí často sedia na zemi, potrebujú iné nohavice ako lyžiari, ktorí naopak so zemou takmer neprídu do styku. Ak nemáte konkrétnu aktivitu, voľte univerzálne nohavice, v ktorých môžete sánkovať, guľovať sa aj spadnúť na lyžiach. Tie opäť musí byť nepremokavé a zateplené. Vodný stĺpec musí mať minimálne 5000 mm, ideálne však dvojnásobok.

Dajte si pozor na priedušnosť, ak nebude dostatočná, budete sa potiť. Nohavice sa najčastejšie vyrábajú z nylonu, na ktorom sa nedrží sneh a tiež vás ochráni pri páde. Sledujte tiež hrúbku zateplenia, odolnosť proti vetru a pružný pás. Či už si vyberáte voľné alebo priliehavé nohavice, musia vám byť hlavne pohodlné a neobmedzovať vás v pohybe. Dizajn je na vás, ale vyberajte tak, aby nohavice ladili k bunde. Pokiaľ máte bundu strakatú, lepšie sú jednofarebné nohavice a naopak.

Doplnky už sú zábava

Doplnky k zimnému outfitu vyberajte až po nákupe bundy a nohavíc, nech potom nemusíte zložito premýšľať nad kombinovaním farieb. Základom sú kvalitné rukavice, ktoré nepremoknú, ani keď s nimi postavíte šesť snehuliakov a šál, ktorý zakryje celý krk. Čiapku voľte podľa toho, či ju budete nosiť samostatne, alebo ju potrebujete vtesnať pod helmu. V tom prípade by ste totiž museli zvoliť čo najtenšiu čiapku.

Autorom článku je Inzercia. Článok nájdete v kategórii cestovanie a dovolenky a dámske oblečenie.