Kultovky pre jesenné túlanie: Dr. Martens

Kultovky pre jesenné túlanie: Dr. Martens

16. septembra 2018, topánky, vysoké topánky, značka Dr.Martens, Martensky

Sponzorovanej odkazy:

Dr. Martens alias (v Anglicku docs alebo dcs), je anglická značka obuvi, ktorá je kultovkou pre všetku mládež predovšetkým v spojení s hudobnou scénou a vyznávačov rockovej hudby.

Avšak história značky je oveľa dlhšia. Spojená je s armádnym doktorom Klausom Maertens z Bavorska. Ten si v roku 1945 pri lyžovaní poranil členok, a pretože mu klasická a na tú dobu štandardná armádna obuv spôsobovala bolesti členku, začal sa zaoberať návrhom na topánky, vyrobené z oveľa mäkšej kože. Topánkam navrhol podrážku so vzduchovým vankúšom, ktorá držala členok pevne a umožnila tak nohe aj s boľavým členkom chôdzu. A v roku 1947 spolu s Dr. Herbertom Funck založil firmu Dr. Maertens na výrobu týchto topánok v Saeshaupte za použitia prebytkov gumy z Luftwafe.

Dr. Martens 1460 Mono

Dr. Martens 1460 Mono

Vysoké štýlové topánky od značky Dr. Martens s pomenovaním 1460 Mono v čiernom prevedení s čiernou podrážkou za 175 €. Patent pre R. Griggs Group Ltd.


Patent na tieto topánky v roku 1959 kúpila britská obuvnícka firma R. Griggs Group Ltd., ktorá zmenila názov z Dr. Maertens na Dr. Martens, pričom 1. apríla 1960 vyrobila prvé topánky vzoru číslo 1460. Neskôr okolo roku 2003 bola výroba presunutá do Číny a Thajska, ale onedlho potom – v roku 2004, bola opäť obnovená výroba v Anglicku, aj keď len pre vybrané modely radu Vintage. Tá nesie označenie „Made in England“.

Martensky ako znak príslušnosti

Topánkam sa začalo hovoriť Martensky. Obuv sa teda zo štandardnej pracovnej armádnej obuvi v Anglicku stala poznávacím prvkom niektorých skupín – napríklad skinhead, ktoré ale v tej dobe nemalo žiadne vyhrotené rasistické tendencie a tak nejako prirodzene vzišlo z robotníckej a pracujúcej triedy. Okrem skinheads boli poznávacím znamením pre multikultúrnu oblasť, keď časť ich základne tvorili prisťahovalci z Jamajky.

Dr. Martens Adrian

Dr. Martens Adrian

Nízke kvalitné topánky od značky Dr. Martens s pomenovaním Adrian v hnedom prevedení bez šnúrok s hnedou podrážkou za 160 €. Následne boli Martensky spojené čoraz viac s rockovou a pop rockovou scénou, a dodnes na ne nedajú dopustiť také celebrity ako Paul McCartney, Elton John, Madonna, Rolling Stones, Bee Gees, Jethro Tull, Depeche Mode, alebo napríklad Red Hot Chili Peppers. Ďalšie užívanie martensiek je dnes často vídať v štýle SKA.

A že sú Martensky celosvetovým pojmom, dokazuje aj fakt, že roku 1999 bola o histórii a vplyve tejto značky nielen na anglickú kultúru napísaná kniha. V súčasnosti môžete jednoducho vďaka internetu uvidieť celkom veľké množstvo dokumentov o týchto topánkach. A rovnako ako každý Američan vie, kedy zastrelili JF Kennedyho, pamätá si každý Angličan, kedy a kde si kúpil svoje prvé Martensky.

Dr. Martens Polley

Dr. Martens Polley

Nízke kvalitné topánky od značky Dr. Martens s pomenovaním Polley v tmavo modrom prevedení s hnedou podrážkou za 156 €. Martensky sú perfektnou kombináciou prvotriednej kvality, profesionálneho spracovania a celosvetovej popularity, ktorá z nich urobila u niektorých generácií niečo ako Ever Lasting Shoes v preklade teda večné topánky.

Hlavným znakom martensiek je

  • okované špice (aj keď nie vždy, ani pôvodný model označený číslom 1460 ju nemal)
  • vysoká gumová podrážka so žltým prešitím (tlmí nárazy pri chôdzi)
  • výška topánky od ôsmich do dvadsiatich dierok
Dr. Martens 1460

Dr. Martens 1460

Vysoké štýlové topánky v matnom prevedení, od značky Dr. Martens s pomenovaním 1460 v čiernom prevedení s hnedou podrážkou za 175 €. Originál je len jeden


Martensky sú častým vzorom pre kópie mnohých výrobcov, ale pretrváva názor, že žiadny z nich nedosahuje kvality originálu topánok Dr. Martens. Dnešná obuv tejto značky však nie je o vysokých topánkach, ale dostanete aj poltopánky, mokasíny, sandále, papuče či tenisky. Topánky Dr. Martens sa stali jednoducho legendou. Na nohách ich mali ako nemecké gazdinky, tak robotníci, obúval ich dalajláma aj pápež, a samozrejme prakticky všetci príslušníci spojení s rockovým a hardrockovým svetom, svetom motorkárov a Martensky sa dostali aj na módne móla.

Dr. Martens 1460 W

Dr. Martens 1460 W

Vysoké topánky od značky Dr. Martens v lesklom prevedení, s pomenovaním 1460 W v čiernom prevedení s hnedou podrážkou za 144 €. Skúsite ich tiež?

Zdroj foto: Queens.cz

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Pavla Jelínková. Článok nájdete v kategórii topánky, obuv a značky a značkové oblečenie.