Suchý zips má sedemdesiatku na krku

Suchý zips má sedemdesiatku na krku

1. augusta 2018, Suchý zips, 70 rokov, vznik, móda, obuv, doplnky

Sponzorovanej odkazy:

Tak a je to tu. Suchý zips má na krku sedemdesiatku. Verili by ste, že je vo svete a v móde ukotvený už toľko rokov? Suchý zips má dokonca aj svoj medzinárodný deň, ktorý každoročne pripadá na 2. augusta. A tento rok je o to dôležitejšie tým, že tento rok tento najvýznamnejší objav dvadsiateho storočia oslávi sedemdesiate narodeniny.

Tento rok oslávi sedemdesiate narodeniny jeden z najvýznamnejších objavov dvadsiateho storočia, ktorý zásadne ovplyvnil nielen odevný priemysel – suchý zips. Možno ste nevedeli, že suchý zips má dokonca aj svoj medzinárodný deň, ktorý každoročne pripadá na 2. augusta.

Perličkou je, že so vznikom suchého zipsu sa spája v Amerike jeden mýtus. Keď sa v USA spýtate, kto vymyslel „velcro“, čiže suchý zips, každý tretí Američan vám mylne odpovie, že ide o technológiu vynájdenú na tajnom pracovisku NASA a jej koncept odpozerali vedeckí pracovníci v kozme.

Ide ale o mýtus, ktorý sa v Amerike rozšíril. Neopozeraný nápad vznikol za oveľa prozaickejších okolností. Švajčiarsky inžinier George de Mestral išiel v lete roku 1948 na prechádzku so svojím psom, keď sa vrátili domov, boli obaja obalení bodliakmi. Obyčajne by človek bodliaky z chlpov zvieraťa a oblečenia odstránil a viac sa tým nezaoberal.

Mestrala však zaujalo, akou silou semienka s háčikmi na psej srsti držia. Vzal teda jedno semienko pod mikroskop a začal skúmať a experimentovať. Asi po ôsmich rokoch sa mu podarilo zistiť, ako napodobniť princíp prichytenia bodliaka na tkaninu v praxi.

Veda v praxi

V skúšobni zhotovil dva prúžky textilu. Na jednom sa nachádzali tisíce malých nylonových háčikov, na druhom tisíce malých očiek. Výsledkom bola revolučná technológia, ktorá dokáže pevne udržať materiály pohromade, ale zároveň možno ľahko rozopnúť. Svoj vynález nazval „velcro“ spojením slov pochádzajúcich z francúzštiny **„velours“ (zamat) a „crochet“ (háčik).

Lacný, ale účinný výrobok

Výroba suchého zipsu je vcelku jednoduchá a je hlavne lacná. Prvá polovica tkaniny z nylonového vlákna je plná čo najhustejšie pri sebe posadených slučiek – zamatová strana zipsu. Na protikuse sa slučky rozpolia, z každej potom vzniknú dva háčiky, ktoré sa musia zahriať pod infračerveným svetlom, a je tu hrubá strana zipsu. Neuveriteľné je, že suchý zips je natoľko odolný voči namáhaniu v šmyku, čo je sila pôsobiaca z boku, že zips o ploche menšej ako 120 mm2 udrží váhu jednej tony.

Suchý zips expandoval do módnej branže

Do textilného centra Ameriky, Manchestri, expandoval Georges de Mestral s firmou Velcro v roku 1957. V roku 1959 bolo Velcro predstavené verejnosti po módnej prehliadke v New Yorku. Suchému zipsu bolo predpovedané, že ide o koniec gombíkov, zipsov, praciek a háčikov a nastáva nová éra spojovacích materiálov.

Gombíky ani klasický zips vytlačené síce neboli, ale v roku 1968 tento vynález spôsobil revolúciu v obuvníctve. Puma ako prvá začala vyrábať tenisky, ktoré mali zapínanie na suchý zips. Po nej nasledovali ďalší výrobcovia športovej obuvi ako Adidas, alebo Reebok a v osemdesiatych rokoch také tenisky nosilo snáď každé dieťa, minimálne v Amerike.

O tom, že suchý zips si v móde našiel svoje miesto, nemôže byť pochýb. V mnohých obchodoch po celej republike nájdete produkty využívajúce suchý zips i dnes. Patria medzi ne topánky, bundy, peňaženky aj tašky a kabelky.

Užívanie sa rozširuje aj inde

Výhody suchého zipsu sú naporúdzi. Mamičky by si už určite nedokázali predstaviť plienky bez zapínania na suchý zips. Prevrat spôsobil napríklad v zdravotníctve, kde sa používajú lekárske pomôcky ako ortézy, dlahy či merače krvného tlaku. Využitie našiel taktiež v kozmonautike. Tu slúži k prichytávaniu nástrojov, nákladov a ďalších predmetov k stenám lodi. Suchý zips je používaný taktiež v armáde. Je proste všade okolo nás, a to najskôr do tej doby, než ho zase prekoná nový vynález.

Zdroj foto: Pixabay.com; Fashion Arena Prague Outlet

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Pavla Jelínková. Článok nájdete v kategórii dámske oblečenie, kabelky a tašky, módni návrhári, ostatné, topánky, obuv a značky a značkové oblečenie.