Nakupovanie v Londýne

Nakupovanie v Londýne

16. mája 2011,

Sponzorovanej odkazy:

Nie nadarmo patrí Londýn spolu s Parížom, New Yorkom a Milánom k ​​hlavným mestám módy. Pre každé z nich je niečo typické, pre Paríž elegancia a šarm, pre New York okázalosť a glamour, pre Miláno luxus a pre Londýn skrátka jeho štýlovosť, ktorá je vidieť na každom kroku. V Londýne sa tiež narodil punk, leví podiel na tom má aj veľmi úspešná britská návrhárka Vivienne Westwood. Pochádzajú odtiaľ aj jedny z najväčších ikon dnešnej módy ako Alexa Chung, Kate Moss alebo Peaches Geldof. Chcete byť štýlové ako ony?

Prečo vôbec ísť za nákupmi až do Londýna?

Na to je jednoduchá odpoveď. Nakupovanie v Londýne sa oplatí hlavne tým, ktorí milujú nakupovanie, ale paradoxne majú hlboko do vrecka. Šokom pre vás môžu byť smiešne sumy v porovnaní s tými slovenskými, môže za to nielen stále klesajúca hodnota libry, ale aj veľmi nadsadené slovenské ceny. V zľavách v londýnskych obchodoch nie sú výnimkou ani zľavy o 80 alebo 90%, o ktorých si u nás môžeme len nechať zdať.

Kam ísť? Pre obyčajných smrteľníkov je najlepším miestom k nakupovaniu Oxford Street, hlavná nákupná trieda Londýna. Je niekoľko kilometrov dlhá a priamo posiata rôznymi obchodíkmi, väčšinou s oblečením, obuvou alebo doplnkami, naraziť ale tiež môžete na kníhkupectvo, kozmetiku alebo obchodné domy, v ktorých nájdete úplne všetko. K najznámejším britským značkám patrí Topshop. U nás sa jedná o prťavý obchodík s obmedzeným počtom kúskov, zato vcelku nákladných. Na Oxford Street nájdete päťposchodový dom, v ktorom nielen nájdete celú kolekciu, ale aj ušetríte až o tretinu, a to sa predsa oplatí! Rozhodne si obíďte aj notoricky známe značkové obchody ako Zaru, H&M a podobne. Rovnako ako v iných obchodoch, aj v nich nájdete kúsky, ktoré sa k nám ani nedostanú.

Ulicou najbohatších je Bond Street, nájdete tu butiky všetkých slávnych značiek, a aj keď neoplývate bankovkami, zavítajte tam, pozeranie je predsa zadarmo. Rovnako je na tom svetoznámy obchodný dom Harrods. Ide o akési „mesto v meste“, zaberá neuveriteľnú rozlohu a nájdete v ňom tie najluxusnejšie obchody slávnych značiek. Ak sa tam ale chcete pozrieť, nezabudnite na určitý dress code. Muža tam nepustia v krátkych športových alebo otrhaných džínsoch, ženy v tričku, ktoré odhaľuje brucho. Batoh musíte zložiť tiež.

Jednou z častí Londýna je obľúbený Camden town v severnej časti Londýna. Je rajom všetkých vintage nadšencov, zameraný je skôr na mladých ľudí, študentov a turistov. Podľa ľudí je Camden Town miestom s najväčšou koncentráciou retro vecí nielen v Londýne, ale i v celej Európe. Camden town je zaplnený obchodíkmi, každý z nich má vlastnú špecializáciu. Na svoje si tu prídu milovníci a milovníčky všetkých dobových ér, nechýbajú ani šaty vo viktoriánskom štýle, strapcové šaty z obdobia 20.rokov alebo šaty v štýle pin-ups. Podobne je na tom aj Portobello. Nájdete tu plno blších trhov, antikvariátov alebo obchodov s vintage i modernými kúsky z celého sveta.

Dajte si veľký pozor na veľkosti ako u obuvi, tak pri oblečení. V Británii platia iné pravidlá, veľkosť 36 sa tu značí ako 8, 38 ako 10, 40 ako 12 a podobne. Ak máte trošku nekonfekčnú postavu, nemusíte sa báť, zoženiete tu čokoľvek, ako vo veľkosti 30, tak vo veľkosti 48. Topánky sa označujú od 3–9.

Najdrahšou investíciou pre váš malý výlet za obchodmi v Londýne je každopádne letenka, ale ani tá vás finančne nijako nezaťaží. Ak si ju kúpite v akcii, môže vás vyjsť aj na 2000, cenovo podobne sú na tom aj pravidelné autobusové linky.

zdroje: polyvore.com, tamsinlondon.com

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Katka J.. Článok nájdete v kategórii cestovanie a dovolenky.