Trendy móda a 70.roky

Trendy móda a 70.roky

3. mája 2011, 70. leta, disko štýl, Horúčka sobotňajšej noci (Saturday Night Fever), punk móda, sedemdesiate roky

Sponzorovanej odkazy:

Po rozverných 60.rokoch s mnohými odlišnými trendmi nastupujú roky 70. Čím boli teda charakteristické tieto nasledujúce roky? Začiatok 70. rokov 20. storočia nadviazal na roky 60. Ďalej sa nosili minisukne, zvonové nohavice a v móde boli tiež aj unisexové hippie modely. To sa však čoskoro zmenilo. Na scéne sa okolo roku 1971 objavili topánky na platforme, ktorá bola väčšinou vysoká okolo 5–10 cm. Nosili ich ako ženy, tak muži. Z oblečenia boli pre ženy aj mužov ďalej populárne džínsy a nohavice so širokými nohami. Tento štýl bol zvečnený filmom „Horúčka sobotňajšej noci (Saturday Night Fever),“ s Johnom Travoltom v hlavnej úlohe. Tento „disko look“ bol charakterizovaný oblekom z troch častí, pre mužov a žoržetovými šatami pre ženy. Tento štýl bol populárny až do tej doby, kedy ho nahradila punková móda a kultúra rovných, cigaretových nohavíc. Topánky na platforme boli neskôr nahradené modelmi obuvi s voľnou pätou a zavretou špičkou a ďalej modely páskou upnuté okolo kotníka (oba typy boli spomienkou na roky 40.)

Začiatok 70. rokov


Začiatok 70. rokov sa niesol v štýle šiat v dĺžke do polovice lýtok a šiat ku členkom. Tie sa nosili hlavne v roku 1970 a 1971 a ponúkali tak ženám možnosť obliekať si rozdielnu dĺžku sukne. V roku 1971 to boli aj „hot pants“, čiže veľmi úzke nohavice, ktoré boli obľúbené. Ženy nosili do pasu vysoké, rozšírené saténové nohavice alebo džínsy, tesné lurexové topy, zamatové šaty, pajetkové topy. Čas od času svoje outfity ženy ozdobovali štýlovým boa a turbanom na hlave. Muži sa potom obliekali do strieborných astronautských outfitov, saténových sák s pajetkami, džínsov a nohavíc so širokými nohami, či do zamatových nohavíc. Prostriedok sedemdesiatych rokov bol v štýle naberaných sukní, vyšívaných látok a kvetinových vzorov.

Neskoré 70.roky


V neskorých sedemdesiatych rokoch bola móda veľmi ovplyvnená disko štýlom. Týmto disko štýlom boli ovplyvnené skutočne všetky štýly v obliekaní. Mužské trojdielne obleky boli pánom ponúkané v rôznych variáciách farieb. Boli charakterizované širokými klopmi a širokými nohavicami. Širšie boli tiež viazanky. Populárnymi (ako medzi ženami, tak aj medzi mužmi) sa stali overaly na zips. Oblečenie začalo byť inšpirované moderným tancom. Na konci sedemdesiatych rokov sa nosili sukne s rázporkom, hodvábne topy, či topy so strapcami. Moderná bola obuv s vysokými podpätkami a nižšou platformou.

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, móda je často spájaná s rôznymi ekonomickými či politickými situáciami (napríklad Hippies v 60. rokoch) V 70. rokoch bol na ťaživú ekonomickú situáciu punk. Zapínacie špendlíky v nose a ušiach sa stali šperkami, nosili sa roztrhané džínsy, kožené bundičky a oholené účesy. Punk ako štýl, pôvodom z Londýna, vniesla do módy Vivienne Westwood s jej partnerom Malcomom McLarenom.

Sedemdesiate roky, rovnako ako tie šesťdesiate, odrážali v móde atmosféru celého obdobia i ekonomickej situácie. Začiatok sa ešte niesol v štýle hippies, postupne módu dobyl disko štýl a koniec sedemdesiatych rokov ovládol v móde punk.

Zdroj , www.imdb.com , Hemer / iStockphoto / Thinkstock

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Lenka K.. Článok nájdete v kategórii ostatné.