Miro Sabo: zamyslenie nad udržateľnosťou módy a českou tradíciou v novej kolekcii

Miro Sabo: zamyslenie nad udržateľnosťou módy a českou tradíciou v novej kolekcii

7. septembra 2017, Mercedes Benz Prague Fashion week, módna prehliadka, Miro Sabo, návrhár

Sponzorovanej odkazy:

Miro Sabo, predstavil na tohtoročnom jesennom MBPFW (Mercedes-Benz Prague Fashion Week) na začiatku septembra 2017 kolekciu inšpirovanú renesanciou, v ktorej sa zamýšľa nad potrebami modernej ženy a udržateľnosťou svojich kolekcií.

Návrhár pri príprave modelov použil okrem luxusných látok tiež zvyšky materiálov zo svojho ateliéru, ktoré doplnil krištáľmi Preciosa. V kolekcii inšpirovanej históriou sa objavuje patchwork, košeľovina alebo hodvábny dupion.

"Časť kolekcie tvoria odevy zmiešané niekedy aj z desiatich rôznych typov látok, zvyšok je z hodvábneho dupion, hodvábneho zamatu, alebo obľúbenej košeľoviny a ľanu. Táto myšlienka mi umožnila kombinovať zdanlivo nesúrodé materiály, farby a tvary, čo ma veľmi baví a chcel by som v tom naďalej experimentovať. V kolekcii je tiež vidieť inšpiráciu históriou a talianskou renesanciou, ktorá moju tvorbu do značnej miery determinuje dlhodobo, "vysvetľuje.

Luxusné látky a tradičný český krištáľ prepojil Miro Sabo okrem iného aj technikou patchworku z odstrižkov zo svojho ateliéru a kombináciou rôznych odtieňov a tvarov skla v rámci jedného modelu.

"Pri tvorbe kolekcií vzniká veľké množstvo odpadu. Sú to napríklad väčšie, alebo menšie ustrížky látok. Využil som teda to, čo by inak skončilo bez úžitku, a prepojil to s novými materiálmi, ktoré som spojil do sofistikovaných tvarov. Tie sa nezaobídu bez kvality remeselného spracovania a ručnej práce. V reakcii na to, že sa dlhší čas venujem najmä zákazkovej tvorbe, som sa snažil zúročiť skúsenosti získané pri každodennom kontakte so zákazníčkami a ich potrebami, "opisuje sám návrhár.

Prehliadku Mira Saba v rámci MBPFW podporila spoločnosť Preciosa Components, ktorej krištáľ Miro na svojich modeloch využíva. „Zdobenie odevu sklom je tu od počiatku ľudstva, ja históriu milujem a rozhodol som sa na túto tému zamerať,“ dopĺňa Miro Sabo.

"Robí nám radosť, že môžeme podporovať mladé talenty českej módy. Miro Sabo navyše so svojím prístupom k udržateľnej móde a obdivom k precíznej ručnej výrobe a kvalite vyznáva veľmi podobnú filozofiu, ako Preciosa, "hovorí Karel Páral, riaditeľ rozvoja obchodu a marketingu spoločnosti Preciosa Components.

Miro Sabo

Je slovenský návrhár, ktorého však české publikum prijalo za svojho, má za sebou štúdium na UMPRUM aj stáž u Rafa Simonsa. Už so svojou prvou ucelenou kolekciou bol Miro nominovaný na titul Módny dizajnér roka cien Czech Grand Design 2012. V kolekcii na jar / leto 2016 vytvorenej v spolupráci s praguekabinetem sa Miro inšpiroval ikonickým milánskym umelcom – maliarom, sochárom a dizajnérom interiérov Pierom Fornasettim. Teraz sa teda v novej kolekcii zamýšľa nad udržateľnosťou módy a českou tradíciou v novej kolekcii inšpirovanej históriou.

Miro Sabo pri tvorbe návrhov

Miro Sabo pri tvorbe návrhov

MBPFW

Mercedes Bens Prague Fashion week je najväčšou módnou udalosťou v ČR. Ukazuje tvorbu vybraných návrhárov z Česka a Slovenska, ktorí tu odhalia aktuálnu kolekciu na budúcu sezónu. Akcia je doplnená známymi zahraničnými značkami v komerčnej sekcii a ako jediná módna akcia v ČR má medzinárodný presah, keď patrí do celosvetovej siete fashion weekov organizovaných pod hlavičkou Mercedes-Benz, podobne ako New York, Berlín, Sydney, Moskva, Istanbul, či Mexiko City.

Zdroj foto: Mercedes Bens Prague Fashion week

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Pavla Jelínková. Článok nájdete v kategórii dámske oblečenie, módne peklo a módni návrhári.