Ako sa správne starať o šatník?

Ako sa správne starať o šatník?

18. augusta 2017, NILA, NILAblog, NILAstore, starostlivosť o šatník, správna starostlivosť, žehlenie, pranie, móda, oblečenie, šetrné pranie, sušička, čistiareň

Sponzorovanej odkazy:

Spoločnosť NILA je nielen predajná galéria a e-shop, ktorá zastupuje viac ako päťdesiat nezávislých značiek a dizajnérov. Vedie tiež svoj NILAblog, kde sa dozvieme, aká by mala byť správna starostlivosť o náš šatník. Určite ste už počuli o tom, že vhodným staraním sa o svoje oblečenie môžete zásadne predĺžiť jeho životnosť. Málokto však tomuto problému venuje dostatok pozornosti. Dôležité pre nás zostáva, aby bola bielizeň čistá a voňavá. To, že následne stráca svoju farbu a tvar, zanedbávame a vinu prikladáme nekvalitnej výrobe. Staré oblečenie potom meníme za nové a počítame sa tak do štatistík, ktoré potvrdzujú, že priemerný Európan ročne nakúpi 20 kg a vyhodí 7,8 kg oblečenia. To sa potom rozkladá na skládke a verte, že sa nejedná o krátku dobu. Napríklad polyester, ktorý je syntetický a vyskytuje sa dnes snáď vo všetkých textilných výrobkoch, sa rozkladá viac ako dvesto rokov. Prírodné vlákna, ako sú bavlna a vlna sa naopak rozložia do piatich rokov.

Za postupnú skazu nášho oblečenia môže v prvom rade časté pranie. Najmä teraz v letných mesiacoch sme zvyknutí hádzať do koša na špinavú bielizeň oblečenú každý deň, pretože umelé tkaniny sú veľmi nepriedušné a po niekoľkých hodinách zapáchajú. V dôsledku neustáleho prania odevy vyhadzujeme preto, že už na pohľad ani na dotyk nevyzerajú, ako keď sme ich zakúpili. V tomto prípade je potrebné si uvedomiť, že kvalita odevu má priamu súvislosť s tým, ako často ho budeme prať a ako na pranie bude oblečenie reagovať.

Existuje niekoľko odporúčaní, ktorých by ste sa mali pri praní oblečenia držať. Jedným z nich je nepreplňovať práčku. V takom prípade pôsobí na oblečenie tlak, ktorý môže niektoré vlákna definitívne poškodiť a vzniknú tak biele či sivé mapy a čiary. Vždy by mal v bubne zostať nejaký priestor a nestačí len znížiť počet otáčok.

Je potrebné si uvedomiť, že pranie nie je vždy nevyhnutné riešenie. Niekedy stačí, keď oblečenie len vyvetráte. Šaty možno zavesiť na ramienko, použiť ekologický osviežovač oblečenia a nechať prírodné živly, nech plnia svoju prácu. Možno sa budete čudovať, aké divy vietor, či prievan dokážu. Voňavý eko sprej si môžete dokonca vyrobiť aj doma. Stačí zmiešať dva hrnčeky vody, lyžičku jedlej sódy a pár kvapiek esenciálneho oleja a dať do bežného rozprašovača.

Ak chcete z oblečenia odstrániť len drobnú škvrnu, postačí len jej lokálne vyčistenie. Na stopy od červeného vína, krvi, trávy, kávy alebo mapy od parfumov existuje mnoho babských rád. Všetkých pomocníkov poväčšinou nájdete doma. Trvanlivosť vášmu oblečeniu doprajete tiež šetrným praním na 30 stupňov a maximálne zníženými otáčkami. Veci, ktoré majú na sebe nejaké háčiky, výšivku alebo cvočky by ste mali dávať do samostatného pracieho vrecka. Rovnako tak je tomu aj pri pančuchách. Oblečenie na zipsy a gombíky by ste mali nechať pri praní zapnuté, aby aj pri praní držalo svoj tvar.

Strašiakom, ktorého by sa móda mala báť najviac, sú sušičky a chemické procesy v čistiarňach. Sušička oblečenie extrémne ničí, deformuje a zráža. Dokonca znižuje aj savosť uterákov. Sušeniu na sušiaku vonku, na balkóne, na pôjde, alebo doma v chodbe, sa teda nič nevyrovná.

Okrem prania vášmu oblečeniu neprospieva ani žehlenie, preto vždy starostlivo zvážte, či je to vždy nutné. Niekedy postačí vyžehliť oblečenie len v niektorých potrebných miestach. Skvelým typom na šetrné žehlenie je vyvesenie v kúpeľni, kde sa sprchujete. Vďaka pare oblečenie vyžehlíte prakticky bez práce!

Zdroj: Nila

Sponzorovanej odkazy:

Autorom článku je Hedvika Fajkusová. Článok nájdete v kategórii dámske oblečenie.